Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lex atentát. Ficova vláda chce pro politiky větší ochranu i doživotní rentu

Tisková konference summitu zástupců zemí Visegrádské skupiny. Na snímku premiér Robert Fico (27. února 2024) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Doživotní renta pro expremiéra i předsedu parlamentu, konec protestů před domovy politiků a státní ochranka i pro šéfy opozice a další činitele. Slovenská vláda po útoku na svého předsedu Roberta Fica přichází s řadou změn přezdívanou Lex atentát. A Národní radu požádala o jeho schválení ve zrychleném režimu. Opozice některé pasáže zákona kritizuje.
  13:50aktualizováno  15:14

„Začínáme tím, že chceme uklidnit situaci v oblasti shromažďování. Navzdory tomu, že občané mají ústavou garantované právo na klidné shromáždění, toto často nebylo dodržováno. Rozhodli jsme se, že je zakázáno rušit klidná shromáždění,“ řekl ve středu ministr obrany a vicepremiér Robert Kaliňák, který v době Ficovy rekonvalescence neformálně vede vládu.

Návrh předpokládá rozšíření důvodů k zákazu ohlášeného shromáždění, zvýšení pokut za některé přestupky proti shromažďovacímu právu a také zavedení finančních sankcí za šíření nenávisti na internetu. Nově by měla být shromáždění zakázaná nejen například u sídla parlamentu, ale rovněž blízko budov, kde sídlí nebo pracuje hlava státu, vláda a soudy.

A také u bydliště nejvyšších politiků nebo jiných lidí, kvůli jejichž práci byla demonstrace svolána. V minulosti lidé demonstrovali například u domu prezidentky Zuzany Čaputové, premiéra Fica či někdejšího šéfa vlády Igora Matoviče a v době epidemie nemoci covid-19 také před domy některých známých lékařů. Podle vládního návrhu se zde střetávají dvě práva, a sice právo na soukromí a právo shromažďovací. Pokud se situace nedá vyřešit domluvou, přednost dostane právo na soukromí. Kabinet argumentuje i ochranou soukromí dětí a dalších blízkých dotyčného politika.

Zatímco u zmíněných sídel bude zákaz protestů v okruhu 50 metrů, v případě Ústavního soudu půjde až o 100 metrů. Úřady rovněž budou moci zakázat protestní akci v případě, že se na daném místě má konat i jiná demonstrace a hrozí, že by mezi účastníky těchto akcí došlo ke konfliktu. Přijdou i vyšší pokuty za přestupky, jako je vyhrožování, drobné ublížení na zdraví nebo hrubé chování. Podle vlády to má Slováky motivovat ke slušnějšímu chování a snížit napětí ve společnosti.

Na novou rentu má teď nárok jen Fico

Lex atentát rozšíří také okruh lidí s nárokem na státní ochranku. Nově jej mají mít také předsedové parlamentních stran, kteří jsou poslanci. V praxi to znamená hlavně zavedení policejní ochrany některých současných lídrů opozičních stran. Nynější čelní představitelé vládních stran i šéf nejsilnějšího hnutí opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka mají přidělenou státní ochranku na základě svých funkcí ve vládě nebo ve vedení parlamentu.

Trvalá ochranka ovšem není všechno, návrh obsahuje i doživotní rentu pro expremiéry a bývalé předsedy parlamentu. Avšak jen ty, kteří tuto funkci vykonávali alespoň dvě úplná čtyřletá volební období. Tuto podmínku by nyní splňoval pouze Fico, jenž je šéfem vlády už počtvrté. Z minulých předsedů Národní rady zatím tento nárok nikomu nevznikl. Plat pro tyto politiky bude ve výši poslanecké mzdy, tedy trojnásobku průměrné mzdy.

Návrh zákona počítá také s posílením pravomocí civilní tajné služby SIS tak, aby mohla získávat a vyhodnocovat informace ohledně případného ohrožení státem chráněných politiků a dalších lidí.

Slovenský prezident, premiér a předseda parlamentu by nově měli mít nárok na využívání státních nemovitosti, nejen bytu. Slovensko nemá systém státních rezidencí, v nichž by vrcholní politici země bydleli v době výkonu funkce. To chce nynější vláda změnit. Například dosluhující slovenská prezidentka Čaputová dojíždí do prezidentského paláce ze svého bydliště ve městě Pezinok.

Návrh zákona o některých opatřeních na zlepšení bezpečnostní situace na Slovensku schválila vláda necelý měsíc od střelby na Fica, který se zotavuje ze zranění už v domácí péči. Na Fica opakovaně z bezprostřední blízkosti střílel útočník poté, co politik po výjezdním zasedání vlády v Handlové přišel na náměstí pozdravit lidi. Střelce policisté na místě zadrželi, muž je stíhán vazebně a za pokus o vraždu mu hrozí 25 let vězení nebo doživotí.

Vzhledem k tomu, že vláda požaduje, aby byl Lex atentát schválen ve zrychleném řízení, poslanci by ho mohli odsouhlasit už na své poslední schůzi před prázdninami, poznamenává portál Aktuality.sk.

„Mnoho z toho, co obsahuje tento návrh, žádným způsobem nesouvisí s bezpečností ústavních činitelů. Například doživotní renta, to nemá v zákonu o zvýšení ochrany a bezpečnosti ústavních činitelů či občanů Slovenska co dělat,“ řekl Šimečka. Kritizoval také některé pasáže zákona ohledně omezení shromažďovacího práva, což podle něj lze zneužít. Před návrhem konkrétních opatření by uvítal zveřejnění analýzy důvodů, které vyústily v atentát na Fica.

Šéf opozičního hnutí Slovensko (dříve OLaNO) Matovič kritizoval například navrhované rozšíření doživotní ochrany a vyplácení renty pro další bývalé politiky. „Když někdo chce zneužit atentát, je to svinstvo,“ řekl. Ochranka pro předsedy opozičních stran podle něj povede k jejich „špiclování za státní peníze“.

5. června 2024

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!