Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci ztrácejí přehled, kdo vládne. Možností jsou i nové volby, míní Čaputová

Svět

  14:01aktualizováno  16:43
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý v vyzvala menšinovou vládu premiéra Eduarda Hegera ke změně stylu vládnutí nebo k vypsání nových parlamentních voleb. Uvedla to v úterý při svém projevu o stavu země před poslanci parlamentu. Dodala také, že žijeme v době, kdy je oslabována důvěra veřejnosti ve stát. Pokud se to nezmění, je důvod k obavě o demokracii.

Když politická krize přeroste, budou lepší nové volby, píše v titulku článku o projevu Čaputové zpravodajský web pravda.sk.

Dalšími tématy v řeči prezidentky byla také válka na Ukrajině, historicky první teroristický čin zaměřený proti LGBT+ komunitě, inflace či energetická chudoba. V té se podle prezidentky ocitlo na 660 tisíc lidí na Slovensku.

Upozornila na dopady zdražování a podle ní prvotní nedostatečnou pomoc státu v této záležitosti. „Pokud demokracii nebudeme chránit, může se nám stát, že budeme poslední generací, která ji zažije,“ řekla prezidentka.

Čaputová kritizovala vládní koalici za způsob, jakým vládne. „Vláda má objektivně kvůli krizím těžkou situaci. Za nebezpečné ovšem považuji, že mnoho z nich vede způsobem, který do posledních okamžiků dělá z krize drama. Takto to dále na Slovensku nemůže jít, aniž byly zničené zbytky důvěry veřejnosti a soudržnosti naší společnosti,“ řekla prezidentka.

Dodala, že když vláda tento vývoj nedokáže zvrátit, hrozí zemí vážná krize demokracie. V takovém případě bude podle ní lepší umožnit občanům nově vybrat volené zástupce.

Slovenská vládní koalice přišla o většinu ve sněmovně poté, co kvůli napjatým vztahům s ministrem financí a šéfem nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igorem Matovičem letos v září odešli ministři za liberální stranu Svoboda a Solidarita.

„Jako předseda vlády vnímám, že společnost je výrazně polarizována. K polarizaci hlavně přispívá populismus, který byť je součástí politického zápasu, dnes jeho používání představuje hazard s negativními náladami,“ uvedl v reakci premiér Heger.

Pomoc přicházela pozdě, lidem hrozí chudoba

Čaputová ve své už třetí zprávě o stavu země varovala, že na Slovensku roste počet lidí, kteří čelí riziku chudoby. Podle ní za začátku pomoc v porovnání s okolními zeměmi přicházela pozdě a v relativně nižších částkách. Dodala, že mnoho těch, kdo kvůli zdražování nejvíce strádají, nedostává pomoc v potřebné míře.

„Pokud se společnost chudá, tak je nesoudržná a frustrovaná. Roste v ní nespokojenost a zvyšuje se sociální napětí, co nakonec může vyústit v destabilizaci a postupnou radikalizaci společnosti,“ uvedla Čaputová.

Podle ní Slovensko čelí hybridní válce, jejímž cílem je oslabit slovenské instituce, podkopat důvěru v demokracii a dostat zemi znovu pod ruskou sféru vlivu. Moskvu Čaputová kritizovala za rozpoutání války na Ukrajině. Případně nastolený mír podle ní vydrží jen v případě, že bude respektována suverenita a územní celistvost států a také jejich právo vybrat si vlastní směřování.

Kritizovala také opoziční sociální demokraty (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, že podle ní vystupují současně v pozicích advokátů, svědků i obviněných a své vlastní obavy označují za ohrožení demokracie. Čaputová v projevu také připomněla, že se soudy začaly zabývat případy, kdy v minulosti řada veřejných činitelů zneužívala své funkce a páchala trestnou činnost.

Slovenská policie po volbách v roce 2020 obvinila v různých kauzách několika desítek někdejších vysokých úředníků, představitelů institucí či justice z doby vládnutí Ficovy strany.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat