Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Žalujte přímo stát, radí slovenský soud ke sporům o StB. Ovlivní to i Babiše

Andrej Babiš (26. dubna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že ve sporech o evidenci osob v dokumentech československé tajné policie StB je třeba žalovat stát zastoupený ministerstvem vnitra. Verdikt ovlivní i spor českého expremiéra Andreje Babiše, který je ve svazcích StB evidován jako agent a kvůli tomu žaloval slovenský Ústav paměti národa (ÚPN).
  19:51

Nejvyšší soud se rozhodováním o tom, kdo má být žalovanou stranou ohledně nároků vůči někdejší StB, zabýval v jiném než Babišově případu. Velký senát Nejvyššího soudu rozhodl, že nižší soudy postupovaly správně, když určily, že žalovanou stranou nemá být ÚPN, který na Slovensku archivní svazky po StB spravuje, ale ministerstvo vnitra.

Podle mluvčí soudu Važanové je nicméně soudní senát, který bude rozhodovat o dovolání Babiše, vázán rozhodnutím velkého senátu Nejvyššího soudu. Babiš loni podal dovolání proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u StB.

Také tento soud však uvedl, že žalovaným neměl být ÚPN, ale slovenské ministerstvo vnitra. Soud se nezabýval samotnou oprávněností evidence Babiše jako agenta v dokumentech StB. Předseda českého hnutí ANO dlouhodobě trvá na tom, že nikdy s StB nespolupracoval a že byl evidován bez svého vědomí.

Archivní dokumenty uvádějí, že se Babiš v roce 1980 stal důvěrníkem StB a o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten však během projednávání Babišovy žaloby u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Babiš v souladu s dřívější praxí slovenských soudů v roce 2012 zažaloval ÚPN. Slovenský ústavní soud však před zhruba šesti lety, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu v Babišův prospěch, zmíněné pravidlo prolomil. Ústavní soud tehdy neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.

Ve verdiktu z roku 2017 pak zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové. V roce 2019 nakonec Ústavní soud zrušil ještě další verdikty krajského i nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly. Příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným.

6. června 2018

Autoři: ,

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...