Úterý 8. října 2024, svátek má Věra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenští poslanci odvolali z postu místopředsedy lídra opozice Šimečku

Svět

  14:07
Slovenský parlament v pondělí v tajném hlasování odvolal šéfa opozičního hnutí Progresivní Slovensko Michala Šimečku z pozice místopředsedy. Návrh předložili vládní zákonodárci a podpořilo ho 76 poslanců, tedy minimální většina potřebná pro sesazení místopředsedy Národní rady. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců.

„Tak mě odvolali. Dnes se všechny problémy Slovenska vyřeší. Zlevní potraviny, učitelky a zdravotní sestry budou mít vyšší platy, naše děti přestanou utíkat do zahraničí, do Košic přijedete po dálnici a i ta voda ze sklepů se vypumpuje sama,“ reagoval na hlasování poslanců Šimečka v příspěvku na sociálních sítích.

Pokračoval s tím, že „po 4 600 dnech vlády Roberta Fica konečně přestaneme být nejhorší v předčasných úmrtích, naši mladí nebudou mít druhé nejméně dostupné bydlení v Evropě a milion lidí na Slovensku přestane být ohrožen chudobou“. „Gratuluji Robertu Ficovi, sice mu to trvalo přes třicet let poslancování a premiérování, ale konečně našel svatý grál, jak vládnout pro lidi na Slovensku,“ vzkázal také předsedovi vlády.

„Pane Fico, můžete odvolat místopředsedu parlamentu, ale nemůžete odvolat lídra opozice. Těším se, jak vás porazím ve volbách. Teď mám na to o několik hodin denně víc času,“ dodal.

Návrh předložili vládní zákonodárci a podpořilo ho 76 poslanců, tedy minimální většina potřebná pro sesazení místopředsedy parlamentu. Opoziční strany předem oznámily, že jejich poslanci hlasovat nebudou. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců, hlasování o Šimečkovi se jich zúčastnilo 77.

Odvolání Šimečky prosazovaly především Slovenská národní strana (SNS) pod vedením Andreje Danka a Ficův Směr-SD. Nebylo jasné, jak se k situaci postaví třetí koaliční strana Hlas-SD, kterou vede ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Například poslanec Hlasu Roman Malatinec si nepřevzal lístek k odvolání Šimečky a pro deník Sme řekl, že „Hlas by měl dělat svoji politiku a neměl by se nechat vtáhnout do tohoto boje“. Nakonec však i hlasy Hlasu přispěly k tomu, že Šimečka končí ve funkci.

Důvodem, pro který ho chtěli vládní politici sesadit, jsou přitom finance jeho rodiny. Fico se svou vládou totiž přišel s tvrzením, že se Šimečkova rodina „přicucla“ na státní dotace a že Šimečka ze své pozice mohl ovlivnit přidělování těchto dotací a grantů.

Návrh zdůvodnili například tím, že tři nevládní organizace blízké příbuzným Šimečky v posledních letech, kdy nynější vládní strany nebyly u moci, dostaly od státu dohromady 1,18 milionu eur (zhruba 30 milionů korun). „Hrozí vážné riziko konfliktu zájmů, které by mohly ovlivnit nestrannost a transparentnost při výkonu jeho funkce,“ uváděl navrhovatel a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar.

Vypjatá debata v parlamentu

Konkrétně se mluvilo o Šimečkově matce a partnerce a původně celá kauza odstartovala u Nadace Milana Šimečky. Ten byl politikovým dědečkem, nadaci s jeho jménem však založili jeho příznivci a přátelé. Vláda nicméně tvrdí také to, že se místopředseda parlamentu snažil pořádáním protestů proti jednání ministryně kultury Martiny Šimkovičové a obstrukcemi v parlamentu pozdržet hlasování o klíčovém zákonu tak, aby jeho rodina ještě stihla dočerpat poslední dotace.

Lídr Progresivního Slovenska (PS) a jeho straničtí kolegové, ale i členové dalších opozičních partají však kauzu označují za uměle vyvolanou a nepodloženou. Šimečka podle nich neudělal nic, co by odůvodňovalo jeho odvolání. Upozorňovali, že pokud se bude odvolávat s argumentem „mohl ovlivnit“, všichni poslanci si pod sebou takto řežou větev. Nejenže bylo PS velkou část své existence mimoparlamentní stranou, dotace navíc Šimečkově příbuzným schvalovaly úřady během Ficových vlád.

Během schůze parlamentu z minulého týdne, která trvala téměř do půlnoci, se tak opoziční poslanci navrhovatelů ptali na Šimečkovo konkrétní provinění a přišli také s vlastním seznamem lidí ze Směru a SNS a jejich příbuzných, kteří čerpali státní peníze – a navíc ve výrazně vyšším objemu. Vládní poslanci je kvůli tomu kritizovali, protože prý míchají hrušky s jablky.

Několik z nich také žádalo omluvu. Opozice naopak poukazovala i na to, že si Gašpar a poslanec-zpravodajec Richard Glück při argumentaci pomáhají částmi účetnictví, které vytrhávají z kontextu a kterým ani sami nerozumějí.

Předmětem sporu se stal i audit, o který se vláda opírala, ale odmítla ho zveřejnit tak, aby do něj před hlasováním měli možnost nahlédnout všichni poslanci. Slovenská média navíc uvedla, že předběžné závěry auditu ministerstva spravedlnosti o přerozdělování dotací nevládnímu sektoru nezjistily závažné nedostatky.

Debata z minulého týden pokračovala i v úterý – v době, kdy Slováci stejně jako Češi musí řešit následky silných dešťů a záplav. Fico po hlasování poděkoval poslancům za Šimečkovo odvolání. Stranu PS označuje za přížívníky a Nejvyšší kontrolní úřad vyzývá, aby dotace dále prověřil.

Autoři: ,

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...