Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavlovi blahopřejí ze zahraničí. Po Čaputové i ukrajinský prezident Zelenskyj

Svět

  15:49aktualizováno  19:25
Evropští státníci během soboty gratulovali Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách, často prostřednictvím sociálních sítí. Mezi prvními byli prezidenti a premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4), Německa, Francie či pobaltských států. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nedlouho po oznámení výsledků voleb Pavla navštívila ve volebním štábu v pražském Karlíně a poblahopřála mu osobně. Francouzský prezident Emmanuel Macron Pavlovi vzkázal, že „v Paříži je vítán“.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Kromě Čaputové mluvil Pavel už i s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který ho při „přátelském“ telefonickém rozhovoru pozval do Varšavy. Premiér Mateusz Morawiecki v blahopřání Pavlovi zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

Čaputová ještě před příjezdem do Karlína Pavlovi prostřednictvím sociálních sítí vzkázala: „Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou“. Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár uvedl, že „věří, že i touto volbou, kterou si naši bratři Češi zvolili, se ještě více upevní vzájemné vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou“.

Německá prezidentská kancelář na svém webu zveřejnila blahopřejný dopis Pavlovi a prezident Frank-Walter Steinmeier poukázal na „úzké a přátelské“ vztahy mezi Prahou a Berlínem. „Jako sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví,“ poznamenal Steinmeier.

Hned po blahopřání Čaputové, která byla na twitteru nejrychlejší, přišla Pavlovi gratulace i od jižních sousedů ČR; rakouský prezident Alexander Van der Bellen nově zvolenému českému prezidentovi popřál „mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané.“

Další gratulace a vzkazy o pozitivní nadcházející spolupráci proudily z Pobaltí, Slovinska, Rumunska, Maďarska, ale i čela Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i předseda Evropské rady Charles Michel vyzdvihli Pavlovy zkušenosti na poli diplomacie a obrany, které budou podle nich přínosem při podpoře Ukrajiny.

Její prezident Volodymyr Zelenskyj Pavlovi pogratuloval k „přesvědčivému vítězství“. Ocenil přitom Pavlovu podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

Druhé kolo prezidentských voleb 2023

Ze zemí V4 se k výsledku prezidentských voleb zatím nevyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán, který v průběhu předvolební kampaně podpořil Pavlova protikandidáta Andreje Babiše. Prezidentka Katalin Nováková na svém Twitteru sdílela stručné blahopřání.

Ke zvolení českým prezidentem Petru Pavlovi pogratulovala prostřednictvím Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonová. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO.

„Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny,“ uvedla šéfka unijní exekutivy.

Popřál i Macron

K vítězství ve volbách Petru Pavlovi poblahopřáli i maďarská prezidentka Katalin Nováková a rumunský prezident Klaus Iohannis. Nováková ve svém stručném twitterovém příspěvku uvedla, že se těší na spolupráci s novým prezidentem. Iohannis připomněl společné členství Česka a Rumunska v Severoatlantické alianci i Evropské unii.

Slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová popřála Pavlovi to nejlepší v jeho práci a uvedla, že se těší na posílení přátelství a spolupráce s ČR.

Později během dne se ke gratulacím připojil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!“, napsal francouzský prezident na svém Twitteru ve francouzštině i češtině.

Pavlovi ke zvolení gratuloval šéf Evropské rady Michel. Dodal, že se těší na spolupráci a že Pavlova zkušenost bude klíčová v další podpoře Ukrajiny.

Autor:

Mohlo by vás zajímat