Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Spoluzakladatele Penty Haščáka viní z podpory zločinecké skupiny, souvisí to s kauzou Gorila

Jaroslav Haščák, spolumajitel slovenské investiční skupiny Penta Investments foto: Profimedia.cz

Slovenská policie obvinila spoluzakladatele česko-slovenské finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka ze založení a podpory zločinecké skupiny a z legalizace příjmů z trestné činnosti. Obvinění souvisí s kauzou Gorila. Spolu s Haščákem čelí stíhání celkem sedm lidí. Policie zveřejnila pouze iniciály stíhaných, ty se však shodují se zmíněnými lidmi.
  9:10aktualizováno  13:24

Mezi obviněnými je také bývalý ministr hospodářství Jirko Malchárek či Anna Bubeníková z Fondu národního majetku, který v minulosti spravoval podíly státu ve firmách. Informoval o tom server Startitup, podle kterého jsou bývalí vysocí úředníci podezřelí z toho, že před lety jednali v Haščákův prospěch, za což brali peníze. Malchárek či Bubeníková takto údajně získali shodně více než milion eur (nyní přes 24 milionů korun).

Oba NAKA obvinila i z dalších trestných činů, a sice z porušování povinnosti při správě cizího majetku a legalizace příjmu z trestné činnosti. Obviněný je také bývalý místopředseda výkonného výboru Fondu národního majetku Peter Huňor či předseda představenstva společnosti GovCo Vladimír Rigász a místopředseda téhož Stanislav Reguli.

Slovenský premiér Eduard Heger v prohlášení uvedl, že obvinění Jaroslava Haščáka považuje za důkaz, že orgány spravedlnosti mají rozvázané ruce a že při svém rozhodování jsou svobodné.

Obvinění souvisí s kauzou Gorila. Ta se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za její vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Penta nekalé jednání v kauze dlouhodobě popírá.

Slovenská policie v prosinci roku 2020 Haščáka obvinila z korupce a z praní špinavých peněz, soud ho pak poslal do vazby. Podezřelý byl z údajného nelegálního obchodování s nahrávkami odposlechů právě v kauze Gorila.

Loni v lednu pak slovenský Nejvyšší soud propustil Haščáka z vazby, protože důvody pro jeho vazební stíhání neshledal. Následně v létě generální prokurátor Maroš Žilinka zrušil i samotné obvinění v kauze. Uvedl, že nebyly zajištěny žádné důkazy, které by potvrzovaly důvodnost trestního stíhání.

Letos v září se pak slovenské ministerstvo spravedlnosti omluvilo Haščákovi za jeho nezákonné obvinění a vazební stíhaní v tomto případu. Podnikatel zase přestal vyžadovat odškodnění, které vyčíslil na téměř 17 milionů eur (téměř 415 milionů korun).

Po vypuknutí kauz se začal zbavovat majetku

Haščák patřil mezi nejbohatší Slováky, svůj téměř poloviční podíl ve skupině Penta Investments však v souvislosti s trestními kauzami loni převedl do svěřenského fondu, jehož obmyšlenými osobami jsou jeho manželka Valeria Haščáková a dva synové. Podle časopisu Forbes je tak nyní Haščáková s rodinou druhým nejbohatším člověkem na Slovensku s majetkem odhadovaným na 1,34 miliardy eur (32,5 miliardy korun).

Třiapadesátiletý podnikatel studoval na gymnáziu ve Staré Ľubovni, poslední ročník absolvoval na gymnáziu v Banské Štiavnici, které bylo přípravkou na studia v Moskvě. Absolvoval Moskevský státní institut mezinárodních vztahů (MGIMO) a podnikat začal společně s Markem Dospivou v Číně, odkud během svého studijního pobytu v Pekingu dováželi počátkem 90. let čínské textilní výrobky do obchodních řetězců v Československu.

Poté společně založili firmu Penta Brokers. Ta v roce 1994 začínala jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době i v médiích. Mezi její nejznámější investice v České republice patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna či mediální dům Vltava Labe Media.

Penta působí ve více než deseti evropských zemích, zastoupení má v Praze, Bratislavě a Varšavě, zaměstnává více než 41 tisíc lidí. V loňském roce vykázala celkové tržby sedm miliard eur (170 miliard korun) a čistý zisk 570 milion eur (téměř 14 miliard korun). Aktiva skupiny činila 12 miliard eur (292 miliard korun).

Fico s Haščákem popíjel colu

Gorila je jednou z největších korupčních kauz v novodobé historii Slovenska. Týká se období, kdy byla u moci koalice stran pravého středu pod vedením premiéra Mikuláše Dzurindy. Vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila.

Ty vypracovala slovenská tajná služba SIS na základě odposlechů bytu, kde se Haščák setkával s politiky a úředníky. Samotné odposlechy o osm let později rovněž někdo zveřejnil.

Nahrávku z aféry zajistila policie při domovních prohlídkách podnikatele Mariana Kočnera, který byl obviněn i z objednání vraždy novináře Jána Kuciaka. Zvuková nahrávka obsahuje zhruba 39 hodin odposlechů z konspiračního bytu.

Z dokumentů vyplývá, že se Haščák v bytě setkal například s tehdy budoucím premiérem Robertem Ficem. Ten kromě zlidovělé věty „dal bych si obyčejnou kolu“ poví třeba to, že „Fedor Flašík vybral 250 na stranu a osm nebo osmdesát si nechal“. Flašík byl pokladníkem strany Směr-SD a Fico tak prozradil detaily možného nelegálního financování strany.

Na jednom záznamu je rovněž slyšet počítačku bankovek. Po propuknutí aféry se v zemi konaly demonstrace proti korupci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat