Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prezident Pellegrini nastoupil do úřadu. Složil slib před národem

Svět

  8:02aktualizováno  14:44
Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini se ujal úřadu.Krátce po inauguraci složil Pellegrini slib. „Stojím tu dnes, protože jsem před dvěma měsíci získal silný mandát. Jsem za něj nesmírně vděčný. Věřím, že ho nikdy nezklamu,“ řekl Pellegrini, který poté absolvoval přehlídku vojenských jednotek a pobožnost v katedrále svatého Martina.

Po Pellegriniho projevu skončila slavnostní schůze slovenské sněmovny, na které nový prezident složil slib. Na náměstí v centru Bratislavy pak Pellegrini v doprovodu ministra obrany a náčelníka generálního štábu slovenské armády absolvoval přehlídku vojenských jednotek. Podle slovenské ústavy je prezident vrchním velitelem ozbrojených sil.

Odpoledne se Pellegrini přesunul na pobožnost do katedrály svatého Martina, někdejšího hlavního korunovačního chrámu Uherska, jehož součástí Slovensko v minulosti bylo. Obřad za přítomností zástupců různých církví vedl katolický arcibiskup Stanislav Zvolenský.

S ohledem na zvýšená bezpečnostní opatření po nedávném atentátu na ministerského předsedu nový slovenský prezident jel z místa inaugurace do nedaleké katedrály autem; před pěti lety Čaputová absolvovala tuto trasu špalírem lidí pěšky.

„Pryč je jistota míru.“

„Dovolte mi ze srdce poděkovat za vaši účast na tomto významném okamžiku. Upřímně mě těší, že tuto chvíli mohu prožívat,“ řekl ve svém prvním prezidentském projevu Pellegrini. „Stojím tu v nejdůležitější chvíli mého života. Mám radost z přítomnosti vás všech. Prezident je sice živým člověkem, se všemi svými chybami, ale je i reprezentantem lidí doma i světě. Stojím tu dnes, protože jsem před dvěma měsíci získal silný mandát. Jsem za něj nesmírně vděčný. Věřím, že ho nikdy nezklamu,“ pokračoval Pellegrini.

Prezidentský slib podle něj nikdy nebyl tak důležitý jako dnes. Podle Pellegriniho žije Slovensko ve vypjaté a těžké době. V souvislosti s tím zmínil i probíhající válku na Ukrajině. „Slovensko žije v těžké době, kdy se bortí dlouhodobé jistoty, pryč je jistota míru,“ řekl nový slovenský prezident. Prohlásil, že volání po míru není oslavou agresora.

Vybídl obyvatele země k soudržnosti, k jednotě a ke „společnému tahu na branku“, Zmínil se v této souvislosti například o konsenzu při založení Československa v roce 1918. Zdůraznil rovněž potřebu silného státu, který se dokáže postarat o své občany.

Výzva a závazek. Pellegrini složil slib

Inauguraci zahájil místopředseda Národní rady Slovenské republiky Peter Žiga. Nejprve přivítal Zuzanu Čaputovou, poté Pellegriniho. Inauguraci prezidenta přirovnal Žiga k „historické chvíli“. Čaputové poděkoval, že čelila výzvám jako první žena v historii, která reprezentovala Slovensko v prezidentském úřadu.

„Pellegriniho si lidé vybrali. Opakovaně prokázal schopnost zvládat krizové situace. Zná Slovensko i zahraničí. Druhá největší volební účast v historii mu dává velmi silný mandát. Je to velká výzva a závazek zároveň,“ dodal Žiga při slavnostním zahájení.

Poté Pellegrini složil slib. Následně zazněla slovenská hymna. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Inaugurace za účasti Zemana i Babiše

Ceremoniálu se v prostorách Slovenské filharmonie v centru Bratislavy kromě poslanců, členů vlády, bývalých slovenských prezidentů zúčastnili diplomaté a další pozvaní hosté. Mezi nimi byl i bývalý český prezident Miloš Zeman a český expremiér a bratislavský rodák Andrej Babiš; oba ve slovenské prezidentské kampani podpořili Pellegriniho.

Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviča předem oznámilo, že jeho zástupci na inauguraci nepřijdou, a to kvůli pozvání zástupce ambasády Ruska, které hnutí opětovně kritizovalo za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu.

Ceremoniál provázela přísná bezpečnostní opatření, a to v reakci na květnový atentát na premiéra Roberta Fica. Pellegrini tak bezprostředně po inauguraci patrně nezavítá mezi občany, jak to v roce 2019 učinila Čaputová. Pellegriniho fanoušci ho mohou přijít podpořit, budou však za zátarasy, které budou stát ve větší vzdálenosti než jindy.

Slavnostní oběd jako spojení společnosti

Na slavnostní oběd Pellegrini pozval patnáct mladých lidí a stejný počet seniorů. „Chce tím naznačit spojování společnosti,“ vysvětlila jeho mluvčí Patrícia Medveď Macíková.

Čaputová v roce 2019 hostila seniory, její předchůdce Andrej Kiska zase v zahradách paláce podával oběd lidem bez domova, seniorům a lidem, kteří vyrostli v dětském domově.

„Pan prezident by chtěl hned od začátku spojovat jednotlivé společenské skupiny tak, aby na konci bylo možné smíření společnosti,“ dodala mluvčí s tím, že hosté budou v paláci sedět u čtyř stolů a Pellegrini si každý chod oběda dá u jiného stolu tak, aby si s každou skupinou mohl popovídat. Senioři a studenti mají sedět tak, aby se skutečně mohli dát vzájemně do řeči. Obsluhovat budou studenti hotelových škol a podávat se bude jídlo ze slovenských a sezonních surovin.

Proti rivalovi se ostře vymezil

Pellegrini pak položí věnec k pomníku na místě tragické nehody spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Stejně jako Čaputová v roce 2019 i Pellegrini po inauguraci položí také věnec k památníku Brána svobody, který je věnován obětem takzvané železné opony. Slavnostní den pak zakončí recepce v zahradě Bratislavského hradu zhruba pro 500 lidí. Tam už si může nový prezident pozvat i své blízké.

Osmačtyřicetiletý Pellegrini, který je podle průzkumů nejdůvěryhodnějším slovenským politikem, v druhém kole prezidentských voleb porazil diplomata a exministra zahraničí Ivana Korčoka. Dostal 53,12 procenta hlasů (přibližně 1,4 milionu), Korčok 46,87 procenta (zhruba 1,2 milionu). Volební účast činila asi 61,14 procenta a byla nejvyšší od roku 1999.

Předseda parlamentu v kampani obhajoval rozhodnutí Ficovy vlády zastavit ze státních zásob vojenskou pomoc Ukrajině, která se už déle než dva roky brání ruské vojenské invazi. Vymezil se také proti rozhodnutí české vlády přerušit kvůli rozdílným pohledům na některá zahraničněpolitická témata mezivládní konzultace se Slovenskem. O českém prezidentovi Petru Pavlovi v souvislosti s válkou na Ukrajině řekl, že „je generál a rád by bojoval“.

Konflikt hrál v kampani před druhým kolem významnou roli, Pellegrini začal operovat s tezí, že pokud vyhraje Korčok, Slovensko do něj zatáhne.

Letos v únoru Pellegrini také při hlasování parlamentu podpořil změny v trestním právu, které kritizovala Čaputová, slovenská opozice i evropské instituce a které na Slovensku vyvolaly sérii protivládních demonstrací.

Rodák z Banské Bystrice dlouhodobě působil ve Ficově straně Směr-SD, za kterou se také v roce 2018 stal premiérem. A to poté, co celonárodní protesty po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové přiměly předsedu vlády Fica k demisi. Následovaly volby, které Směr prohrál. Pellegrini pak s několika kolegy z partaje odešel a založil Hlas. Je svobodný a bezdětný, do prezidentského paláce tak zamíří sám.

Program Pellegriniho inaugurace

11:45 slavnostní schůze Národní rady v Redutě

12:00 složení slibu ve znění:

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony.“

13:00 vojenská přehlídka na Hviezdoslavově náměstí

13:30 slavnostní bohoslužba Te Deum v katedrále svatého Martina

14:50 symbolické předání klíčů od prezidentského paláce

15:00 přehlídka čestné stráže prezidenta

15:15 slavnostní oběd

16:50 pietní akt položení věnce k památníku M. R. Štefánika

17:30 pietní akt položení věnce k památníku Brána svobody

20:00 slavnostní recepce na Bratislavském hradě

Zdroj: Sme

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...