Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovensko potvrdilo první dvě úmrtí na koronavirus, Norsko prý epidemii zvládlo. V USA mají přes 10 tisíc obětí

Zdravotníci doplnění o vojáky léčí pacienty s nemocí covid-19 v kongresovém centru Javits, které bylo přeměněno na nemocnici v New Yorku. foto: Reuters

Bratislava/Oslo/Washington D.C./Londýn/Řím - Slovensko má první dva případy úmrtí v souvislosti s koronavirem. Norská vláda tvrdí, že šíření koronaviru v zemi dostala pod kontrolu. Ve Spojených státech dosud nákaze koronaviru podlehlo přes 10 000 lidí, nakažených je necelých 340 tisíc osob. V Británii za poslední 24hodinové období bylo nahlášeno 3800 známých případů infekce a 439 úmrtí. V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady v neděli, kdy byl tento údaj nejnižší za více než dva týdny.
  16:55aktualizováno  20:01

Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce. Chce zamezit šíření nákazy

Slovensko má první dva případy úmrtí v souvislosti s koronavirem. Novinářům to v pondělí řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. V neděli přibylo v zemi pod Tatrami 49 infikovaných, což je nejvyšší nárůst během jednoho dne. Celkový počet nakažených tak přesáhl hranici 500 pacientů. Slovensko patří v Evropě mezi poslední země, kde bylo zaznamenáno úmrtí pacientů s koronavirem.

Kněz a ministranti slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici na Slovensku.

Kněží slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici.

Jednou z obětí pandemie nemoci covid-19 je pacient, který zemřel již minulý týden, pouhý den po propuštění z nemocnice. Úřady pak několik dnů zkoumaly přesnou příčinu úmrtí.

„Druhé úmrtí - jde o pacientku, která několik dnů bojovala o život. Byla v kritickém věku nad 65 let a měla vícero vážných onemocnění. Žel, dnes ráno boj o život prohrála,“ řekl Krajčí.

Vykonavatel Kuciakovy vraždy Marček odchází do vězení na 23 let. Jde o mimořádně snížený trest

Více než tři desítky lidí, u kterých byla nákaza zjištěna v neděli, pocházely ze skupiny navrátilců z rakouské spolkové země Tyrolsko, jež se potýká se zmíněnou pandemii. Na Slovensko se sice vraceli individuálně, byli ale umístěni do karanténních center.

Nákazu úřady zjistily i u jednoho muže z romské lokality, který se vrátil na Slovensko ze zahraničí. Minulý týden vojenští zdravotníci odstartovali testování Romů v takzvaných osadách, neboť vláda se obává, že právě lokality s nízkým hygienickým standardem by se mohly stát ohništěm nákazy.

Norsko prý dostalo epidemii pod kontrolu

Švédské bary jsou otevřené, vláda radikální opatření nepřijala. Přitom hlásí podobně nakažených jako okolní státy

Norská vláda tvrdí, že šíření koronaviru v zemi dostala pod kontrolu. Nové statistiky ukazují, že jeden nakažený člověk infikuje pravděpodobně méně než jednu další osobu, řekl v pondělí podle agentury DPA norský ministr zdravotnictví Bent Höie. Před zavedením opatření proti šíření viru Sars-CoV-2 to bylo 2,5 člověka, nyní má tento údaj hodnotu 0,7.

Koronavirus globálně

Kněží slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici.
Zeď Johna Lennona na pražské Kampě v době koronaviru.

„To znamená, že jsme koronavirovou epidemii dostali pod kontrolu,“ konstatoval Höie. Varoval však před brzkým odklonem od zavedených opatření. Do pondělí skandinávská země evidovala 5755 nakažených. Devětapadesát lidí s nemocí covid-19 v Norsku zemřelo.

Španělé se chovali, jako kdyby měla přijít apokalypsa. Vláda situaci podcenila, líčí Češka žijící v Marbelle

Norská vláda v polovině března zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Kromě jiného uzavřela hranice a navrátilci ze zahraničí musí do 14denní karantény. Školy, školky, univerzity, kostely a další zařízení jsou rovněž uzavřeny.

Vláda v Oslu má ve středu rozhodnout, zda opatření prodlouží i za polovinu dubna. Zatím není jasné, která z nich by mohla být uvolněna, a která ne.

Spojené státy jsou za smutnou hranicí 10 tisíc obětí

New York zažívá nové ‚11. září‘. Vir je ale horší než teroristické útoky, lidé se zlobí na ignoranty

Ve Spojených státech dosud nákaze koronaviru podlehlo přes 10 000 lidí. V pondělí o tom informovala agentura Reuters, která vede vlastní bilanci. Počet obětí je tak v USA po Itálii a Španělsku třetí nejvyšší na světě. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která rovněž šíření nákazy sleduje, prozatím v USA eviduje zhruba 9700 obětí a necelých 340 000 nakažených.

Žena s rouškou v New Yorku.

Převoz pacienta v New Yorku.

Jedním z nejpostiženějších států USA je New York, který za neděli zaznamenal 599 úmrtí na koronavirus, což je podobný údaj jako za sobotu, kdy nemoci covid-19 podlehlo 594 lidí. Místní představitelé se s poukazem na lepšící se čísla domnívají, že nákaza je v New Yorku na vrcholu, či se k němu přiblížila.

New York poprvé hlásí úbytek úmrtí na koronavirus za den. Světlo na konci tunelu, řekl Trump

Stát New York doposud zaznamenal 4758 obětí koronaviru, oznámil v pondělí newyorský guvernér Andrew Cuomo. Počet nakažených pak za neděli vzrostl z 122 031 na 130 689 případů, což je denní nárůst o 8658 případů. Pro srovnání, za sobotu přibylo 8327 případů a za pátek jich bylo 10 800.

Cuomo prohlásil, že bilance z posledních dvou dní naznačuje, že infekce ve státě New York mohla dosáhnout vrcholu. Zároveň řekl, že karanténní opatření včetně uzavírky škol a některých obchodů prodlužuje o další dva týdny do 29. dubna.

Část států USA již před časem ve snaze zastavit šíření infekce zavedla kontroly na vnitřních hranicích a přistoupila k omezení volného pohybu. K podobným opatřením se uchýlila i část kanadských provincií a teritorií, což podle kritiků nemusí být ve shodě s kanadskou ústavou. Ta totiž každému občanovi i držiteli trvalého pobytu zaručuje volný pohyb po celé zemi včetně práva usadit se kdekoli na kanadském území. Kanadskou federaci tvoří deset provincií a tři spolková teritoria. Kanadská televize CBC uvedla, že prozatím ke kontrolám a cestovním omezením přistoupilo osm těchto správních jednotek.

Bohatí lidé v USA utíkají před koronavirem do luxusních resortů, kde rychle roste počet nakažených

Následky koronaviru tvrdě doléhají i na hospodářství. Evropští a američtí výrobci aut by podle odhadů společnosti AutoAnalysis mohli na tržbách přijít až o 100 miliard dolarů (2,6 bilionu korun), pokud zůstanou továrny po obou stranách Atlantiku zavřené do konce dubna.

Británie eviduje přes 5000 obětí

Premiér Johnson s neustupujícím koronavirem řídí britskou vládu z nemocnice. Má ‚dobrou náladu‘

Británie nově eviduje 51 608 lidí, kteří měli v zemi pozitivní test na koronavirus, 5373 z nich zemřelo. Čerstvá bilance znamená, že za poslední 24hodinové období bylo nahlášeno 3800 známých případů infekce a 439 úmrtí. U obou údajů jde o výrazně nižší nárůst oproti neděli, v případě počtu mrtvých dokonce o nejnižší přírůstek od minulého úterka.

Řidič slavného londýnského doubledeckeru s rouškou.

Žena s kočárkem bez roušky míjí nápis „Bůh žehnej všem našim zdravotníkům a pečovatelům v první linii“ v Belfastu v Severním Irsku.

Nová čísla byla zveřejněna o něco později, než bylo v posledních dnech zvykem, metoda britské vlády se ale nezměnila. Údaj o počtu nakažených je tedy platný k pondělnímu ránu, ten o obětech pak k nedělnímu podvečeru.

Nejhorší čísla od počátku epidemie covid-19, alespoň pokud jde o absolutní hodnotu, zaznamenala Británie o víkendu. V sobotu vláda ohlásila dalších 708 obětí nemoci a v neděli zase rekordně narostl počet pozitivních testů na koronavirus, když bilance ministerstva zdravotnictví stoupla skoro o 6000 případů.

Britská královna poděkovala zdravotníkům. Zvítězíme, pokud zůstaneme jednotní, pronesla

Britská média zároveň upozorňují, že z denních údajů o počtu mrtvých nelze vyvozovat příliš přesné závěry ohledně epidemiologického vývoje v zemi. Reportér televize ITV Paul Brand na Twitteru podotkl, že pondělky zatím většinou přináší příznivější hlášení „částečně v důsledku víkendového efektu na statistiku“. Deník The Guardian zase o víkendu napsal, že okamžik nahlášení oběti do centrálního systému a skutečný okamžik smrti daného pacienta zpravidla dělí celé dny, někdy i týdny.

Laboratoře ve Spojeném království už v souvislosti s koronavirem provedly něco přes 250 000 testů. V neděli bylo podle ministerstva zdravotnictví v Anglii, Walesu a Skotsku prověřeno 13 069 vzorků. Vláda minulý týden po nesplnění předchozího cíle a bouři kritiky avizovala, že do poloviny měsíce chce tempo testování vystupňovat na 25 000 vzorků za den.

V Itálii zemřelo dalších 636 lidí, počet opět roste

Počet nakažených roste. Británie má nový smutný rekord, Itálie hlásí nejméně obětí za téměř dva týdny

V Itálii zemřelo za den 636 lidí nakažených koronavirem, což je o 111 více, než hlásily tamní úřady v neděli, kdy byl tento údaj nejnižší za více než dva týdny. Nakažených ale za poslední den přibylo méně než v neděli. V pondělí oznámila italská civilní ochrana 3599 nových případů, zatímco v neděli hlásila nárůst o 4316.

Testy na koronavirus formou drive-in v italském městě Giugliano.

Muž s respirátorem prochází kolem koronavirového graffiti v italském Milánu.

Od prvního potvrzeného případu nákazy v Itálii na konci ledna se v zemi dosud potvrdilo 132 547 nakažených koronavirem, z toho 16 523 lidí zemřelo a 22 837 osob se už vyléčilo. Hospitalizováno je nyní v Itálii s nákazou covid-19 téměř 32 900 lidí, z toho 3898 na jednotkách intenzivní péče.

Ital uškrtil svou partnerku studující medicínu, myslel si, že ho nakazila koronavirem. Testy to vyvrátily

Itálie je co do počtu úmrtí z řad nakažených koronavirem nejhůře zasaženým státem. V počtu nakažených je třetí na světě po USA (na 340 000 potvrzených případů) a Španělsku (dosud 135 000 potvrzených případů).

V rámci Itálie evidují nejvíce případů v severním regionu Lombardie, kde se dosud potvrdilo na 51 500 nakažených, což je téměř 40 procent z celkového počtu potvrzených případů v zemi.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...