Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko přitvrdí v opatřeních proti koronaviru. Znovu budou povinné roušky ve městech a obcích

Volební komise v ochranných oděvech a posílená o vojáky přijela 2. října 2020... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební komise v ochranných oděvech a posílená o vojáky přijela 2. října 2020... | foto: ČTK

Bratislava Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště, fitness centra, restaurace zase budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek.

Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech. Většina zmíněných opatření začne platit od poloviny října, řekl novinářům po jednání ústředního krizového štábu ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Slovensko v uplynulých dnech zaznamenalo skokový nárůst počtu nových případů infekce koronavirem. Režim na hranicích s Českem po dřívějším zavedení omezení při cestování se zatím měnit nebude.

„Slovensko se, žel, vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny,“ řekl Krajčí k vývoji v Česku. To nyní v přepočtu na obyvatele zaznamenalo nejvyšší přírůstek počtu nakažených v EU. Krajčí také potvrdil nedělní informaci ministra školství, že střední školy přejdou od pondělí na distanční formu výuky.

Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

Premiér Igor Matovič řekl, že nová opatření jsou poslední možností před tím, než by země musela přistoupit k celostátní karanténě. Omezení mají trvat do doby, než takzvaný medián (střední hodnota) počtu nových případů infekce v období sedmi dnů nepřekročí hodnotou 500. V současnosti je na dvojnásobku takového limitu. Předseda slovenské vlády slíbil podnikatelům kompenzace negativních dopadů opatření.

Podle Matoviče se zatím nemění stávající režim na hranicích s Českem. V uplynulých dnech se předseda slovenské vlády vyslovil za omezení počtu výjimek, které při cestách z Česka na Slovensko umožňují vyhnout se testu na koronavirus nebo nástupu do karantény.

Zpřísnění restrikcí ovšem vyvolalo roztržku v koalici. Ministr hospodářství a šéf liberální strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval návrhy na uzavření restaurací, fitness center či divadel, a dostal se kvůli tomu do sporu s premiérem. Matovič a Sulík si posílali odkazy přes média a sociální sítě již na jaře, kdy Sulík požadoval rychlejší odbourávání karanténních omezení.

Nově ohlášená omezení Slovensko uplatňovalo již letos na jaře po propuknutí první vlny koronaviru. Naposledy Bratislava zavedla nová karanténní opatření teprve na začátku října, kdy vyhlásila nouzový stav a kromě jiného omezila počet účastníků hromadných akcí. Zároveň zakázala svatební hostiny, oslavy či diskotéky.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec ohlásil zpřísnění kontrol, zda jsou restrikce skutečně dodržovány. Cílem je podle něj omezit přesuny a setkávání lidí.

Na Slovensku v uplynulých dnech výrazně stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem. Hranici tisíc nových nakažených země zaznamenala ve středu a za pátek to již bylo téměř 1900 případů. V sobotu pak ubylo pozitivních výsledků testů při nižším počtu analyzovaných vzorků.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...