Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovensko zasáhla sněhová kalamita, lyžařská centra v Tatrách zavírají

Sever Slovenska se potýká s přívaly nového sněhu, situaci komplikuje silný vítr. (4. února 2023) foto: Profimedia.cz

Sever Slovenska se potýká s přívaly nového sněhu, situaci komplikuje silný vítr. Ve Vysokých Tatrách zastavila provoz lyžařská střediska v Tatranské Lomnici, ve Starém Smokovci a na Štrbském plesu, informovala agentura TASR. Polský Tatranský národní park je celý uzavřený pro turisty.
  12:45aktualizováno  15:08

Slovenské ministerstvo vnitra v souvislosti se silným sněžením a větrem eviduje více než 80 mimořádných situací, jde zejména o nesjízdné silnice nebo ztížený přístup do obchodů a zdravotních středisek. Na některých místech jsou lidé bez dodávek elektrického proudu.

Na dálnici D1 směrem z Popradu na Prešov se srazilo osm aut, na tom samém místě ale v opačném směru o něco později havarovalo 30 aut. Nehoda se obešla bez vážnějších zranění. Kvůli nulové viditelnosti, silnému větru a hustému sněžení silničáři pod Tatrami uzavřeli několik tahů.

I v těch částech Slovenska, kde sněhová kalamita není, musejí lidé počítat s následky nepříznivého počasí. V části okresu Veľký Krtíš na jihu země jsou záplavy.

Slovenská horská služba varuje před pohybem v horách. Čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí platí ve Vysokých a Západních Tatrách, v Nízkých Tatrách a na Malé Fatře.

Riziko laviny

Polský Tatranský národní park na svých internetových stránkách informoval, že na žádost horské služby je kvůli špatnému počasí a lavinovému nebezpečí uzavřená celá polská strana Tater. Turisté nesmějí chodit na cesty pro pěší, trasy pro běžkaře ani na sjezdovky.

Podle televize TVN24 se situace v nejbližších dnech nezlepší. Průvodce po národním parku Tomasz Zajonc televizi řekl, že je to poprvé, co byl celý národní park uzavřený kvůli nebezpečí lavin.

Vysvětlil, že v současné situaci už samotná přítomnost lidí v údolí může způsobit, že se ze svahů, které dolinu obklopují, může utrhnout lavina. A může být podle něho tak velká, že se nezastaví v údolí, ale až na protější stráni.

Také na polské straně Beskyd horská služba odrazuje od výletů do hor a varuje, že kvůli tomu, že většina cest je zavátých, by měli záchranáři problém dostat se k turistům v nesnázích. Na zemi leží asi metrová vrstva sněhu, někde jsou ale dvoumetrové závěje.

Ve Slezském vojvodství ve vsi Cisiec se v sobotu ráno vyvrátil strom na rodinný dům. V jeho troskách našli hasiči mrtvou starší ženu. V tomto polském regionu bylo ráno bez dodávek elektřiny více než 10 000 domácností.

Špatná situace dnes panuje v dopravě na jihovýchodě Polska. Problémy jsou na hlavním silničním tahu vedoucím od Krakova směrem na Zakopané, kde mají auta problémy v kopcích a tvoří se dlouhé kolony. Ucpaná je i silnice vedoucí od slovenské hranice do Nowého Targu, protože na ní uvázly kamiony. I když silničáři sníh odhrnují, vítr cesty znovu zavane.

Autoři: ,