Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina couvá. Stěžovat si na Bratislavu kvůli obilí nebude, hlásí Slováci

Hromada kukuřice na molu v mořském přístavu Izmajil v Oděské oblasti (22. července 2023) foto: Profimedia.cz

Ukrajina slíbila, že nebude trvat na své stížnosti vůči Slovensku u Světové obchodní organizace (WTO) kvůli zákazu dovozu ukrajinského obilí na Slovensko. S odvoláním na vyjádření slovenského ministerstva zemědělství to uvedla slovenská média. Obě země se dohodly na systému obchodování s obilím, do jeho spuštění bude Slovensko nadále uplatňovat zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny.
  13:04

Zatím ale není jasné, kdy by systém mohl být spuštěn.

Ukrajina podala u WTO stížnost proti Slovensku, Polsku a Maďarsku kvůli jejich rozhodnutí pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí.

Ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj v rozhovoru se svým slovenským kolegou Jorefem Bírešem podle Bratislavy slíbil, že Kyjev zastaví kroky ohledně žaloby proti Slovensku a o zastavení dovozu slovenských zemědělských komodit na Ukrajinu.

Slovensko, kde budou příští týden předčasné parlamentní volby, v pátek rozhodlo o jednostranném prodloužení zákazu dovozu pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen z Ukrajiny. Úřednická vláda premiéra Ľudovíta Ódora tak učinila v reakci na podobný krok Maďarska a Polska a poté, co Evropská komise neprodloužila embargo na dovoz tohoto zboží do unijních zemí sousedících s Ukrajinou.

Slovenské ministerstvo zemědělství nyní uvedlo, že Bíreš a Solskyj se dohodli na vytvoření systému obchodování s obilím na základě vydávání a kontroly povolení.

Polsko, které čekají parlamentní volby v polovině října, se kvůli vlastnímu embargu na dovoz ukrajinského obilí dostalo s Kyjevem do sporu. Varšava ve středu večer oznámila, že Ukrajině už nedodává zbraně. Polsko podobně jako Slovensko patří k podporovatelům Ukrajiny, která se už přes rok a půl brání ruské invazi.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...