Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisk: Slovensko visí na tkaničce, kterou drží Fico

Slovensko

  9:26
BRATISLAVA - Za drtivé vítězství opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica v sobotních parlamentních volbách na Slovensku si podle tisku mohou strany dosluhující koalice pravého středu samy.

Robert Fico v obležení novinářů. foto: ČTK

Jejich vzájemné neshody, které vyústily do předčasných voleb už po necelých dvou letech od nástupu vlády premiérky Ivety Radičové, otevřely cestu k jednobarevné vládě levice, napsal slovenský tisk.

Anketa

Byli byste v Česku pro vládu jedné strany?

Ano, byla by tak možnost dělat potřebné reformy 3128
Ne, omezuje to kontrolu moci 3272
Spíše ne, máme špatné zkušenosti z minulosti 324
Nevím, je mi to jedno 97

"Pravice mohla mít čtyři roky jistotu, že může měnit zemi k lepšímu. Sama se jí vzdala, rozhádala se a amatérsky odevzdala moc Ficovi. Ten nyní jen tak lehce neodejde," připomněl deník Sme rozpad koalice loni na podzim kvůli neshodám v otázce pomoci zadluženým zemím eurozóny.

ČTĚTE KOMENTÁŘ LUBOŠE PALATY:

"Jsme v rukou Roberta Fica. Slovensko ještě nikdy neviselo na tkaničce, kterou drží jeden člověk," dodal deník k výsledkům voleb, v nichž Směr-SD získal pohodlnou většinu v parlamentu. "Nebezpečné je zejména to, že Fico nemá v parlamentu reálnou protiváhu. Pravice je rozložená jako lego na koberci," poznamenal deník. Zatímco Směr-SD ve sněmovně obsadí 83 parlamentních křesel, o zbylých 67 míst se podělí pět stran. Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 se jedné straně v zemi podařilo získat většinu v Národní radě.

Hospodářské noviny napsaly, že triumf Fica je úplně zasloužený. "Na rozdíl od pravice nabídl jedinou politickou alternativu, na rozdíl od pravice dokázal lidi zmobilizovat," poznamenal deník. Současně ale upozornil na rizika vládnutí levice. "Fico přebírá absolutní odpovědnost za správu státu a veřejných financí, která je pro něj noční můrou - proto se chtěl o ní do poslední chvíle podělit," uvedl deník k nabídce předsedy sociálních demokratů na koaliční vládu, kterou ale ostatní strany odmítly.

"Za každé další skandální emise, nástěnkové tendry nebo rozkrádání státní pozemků už (Směr-SD) nebude moci obětovat jiného koaličního partnera," připomněl list aféry koaliční vlády v letech 2006 až 2010, které Fico předsedal.

ČTĚTE TAKÉ O SLOVENSKÝCH VOLBÁCH:

Podle Pravdy slovenská pravice utrpěla ve volbách "těžký debakl". "Tím ale její trápení ani zdaleka nekončí. Pravicové strany mají před sebou ještě rozuzlení vlastních bojů," napsal list v reakci na souboj stran pravého středu o lídra pravice. Tuto pozici ztratila SDKU-DS bývalého dvojnásobného premiéra Mikuláše Dzurindy, jejíž volební zisk se z 15 procent v roce 2010 scvrkl o víkendu na šest procent.

"Sociálním demokratů je třeba gratulovat k volebnímu vítězství a pravici k tomu, jak hluboce dokázala klesnout," napsal list Plus jeden deň. Pravici čeká očistný proces, při kterém by podle komentátora měly padat hlavy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!