Danko premiéra v obsáhlém dopise vyzval, aby nevytvářel tlak a nedehonestoval SNS a Hlas. Ficovi vzkázal, že ministry nemůže měnit bez souhlasu stran, které je do funkcí vyslaly. Za situaci v koalici prý navíc SNS ani Hlas nenesou odpovědnost. Podle agentury TASR, která dopis zveřejnila, rovněž kritizuje způsob, jakým chce Fico koaliční krizi řešit.
Prosí ho, aby jej neurážel, a připomíná, že při něm v minulosti vždy stál. „Jsem tady a budu vždy stát po vašem boku, dokud budu přesvědčen, že jste ten správný chlap na pozici předsedy vlády Slovenské republiky. Buďte takový, jaký jste byl, a já budu stát při vás v dobrém i zlém,“ píše a upozorňuje, že po prožitém atentátu už Fico nikomu nevěří.
Tříčlenná slovenská vládní koalice přišla o většinu v Národní radě poté, co Hlas-SD v lednu vyloučil ze svých řad dva poslance. Jeden další poslanec Hlasu pak navíc přestoupil k trojici nezařazených poslanců, která už loni na podzim opustila klub nejmenší vládní strany SNS.
Celý Dankův dopis najdete v tomto textu:
Tito všichni nezařazení zákonodárci se sice nepřidali k opozici, svými postoji už však dříve komplikovali koalici hlasování v parlamentu. Některé sporné návrhy proto vládní strany opakovaně odsouvaly z programu schůzí. Nynější vládní strany měly po předloňských volbách většinu čtyř hlasů.
Fico na Facebooku napsal, že ho Hlas-SD a SNS požádaly o čas do 17. února, kdy chtějí předložit návrhy řešení k obnovení vládní většiny. „Pokud Hlas-SD a SNS do tohoto termínu nedosáhnou vnitrostranické dohody s poslanci, kteří opustili jejich kluby, akceptují, že předseda Směru z pozice předsedy vlády přistoupí k řešení krizové situace a hned v ten samý den navrhne prezidentovi vícero změn ve vládě,“ píše premiér. Dříve Fico nevylučoval ani možnost předčasných voleb.
Například místopředseda Hlasu-SD a ministr sociálních věcí Erik Tomáš dříve řekl, že kvůli změněným poměrům v parlamentu je třeba upravit i poměry ve vládě. Tvrdil, že se debatuje o dvou pozicích v kabinetu.
Hlas-SD, jehož rozhodnutí po předloňských volbách bylo klíčové pro vznik současné vlády, obsadil v kabinetu sedm míst. Stejný počet má i Směr-SD, který ve volbách získal výrazně více křesel v parlamentu, a to 42, než Hlas-SD s 27 mandáty. SNS připadla tři ministerstva, včetně nově vzniklého ministerstva cestovního ruchu a sportu.
SNS ve volbách získala jen deset parlamentních křesel a po sporech se skupinou poslanců kolem neúspěšného kandidáta na ministra životního prostředí Rudolfa Huliaka ji před zánikem poslaneckého klubu zachránil přestup jednoho z poslanců Směru-SD do jejího klubu.
Spory v koalici se projevily už po zvolení bývalého šéfa Hlasu-SD a parlamentu Petera Pellegriniho hlavou státu v přímé prezidentské volbě loni v dubnu. Nárok na uvolněnou funkci šéfa Národní rady vznesl předseda SNS Andrej Danko, byť podle koaliční smlouvy křeslo patří Hlasu-SD. Na konci loňska Danko od uvedeného požadavku ustoupil. Předseda parlamentu však stále nebyl zvolen.