Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko vyhlásilo na neděli státní smutek

Svět

  17:10
BRATISLAVA - Dvanáct obětí na životech a 20 zraněných si vyžádala srážka osobního vlaku a autobusu u obce Polomka nedaleko slovenského Brezna. Příčina nehody se vyšetřuje, ale zřejmě ji způsobil řidič autobusu, který nedal přednost přijíždějícímu vlaku. Slovenská vláda vyhlásila na neděli státní smutek.

Vlak narazil do autobusu plnou rychlostí foto: ČTK

Autobus s téměř čtyřmi desítkami turistů z města Bánovce nad Bebravou mířil do místního lyžařského střediska a do cíle cesty mu zbývalo doslova jen pár metrů. Řidič autobusu se podle zpráv slovenských médií pokoušel na nechráněném železničním přejezdu přeřadit rychlost a nestihl z něj odjet. Vlak poté do vozu narazil plnou rychlostí.

U obce Polomka se srazil vlak s autobusem


Mezi oběťmi nehody jsou podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka většinou cestující ve věku od 40 do 50 roků a také jeden asi dvacetiletý muž. Zatím se podařilo identifikovat jen šest obětí. Ministr vnitra ale neměl k dispozici informace, v jakém stavu je řidič autobusu, který podle něj pravděpodobně nedal přednost vlaku přijíždějícímu na nechráněný železniční přejezd.

Při nehodě, která se stala ráno po deváté hodině, bylo podle slovenského ministra zdravotnictví Richarda Rašiho také zraněno 20 lidí. Šest nejvážněji zraněných odvezli záchranáři do Banské Bystrice. Je mezi nimi i sedmnáctiletá dívka s těžkým poraněním páteře.

Záchranáři zasahují na místě nehody u Polomky, kde se srazil vlak s autobusem
Z autobusu zůstala na místě tragédie jen hromada šrotu. Vozidlo skončilo převrácené na boku pod koly prvního vozu vlakové soupravy. Ta autobus tlačila několik desítek metrů od železničního přejezdu. V poledne se záchranářům a železničářům podařilo s pomocí dvou jeřábů vlak vyzdvihnout a dokončit tak prohlídku vraku autobusu, v němž pátrali po případných dalších mrtvých a zraněných.

Ve vlaku se nikdo vážně nezranil, ani strojvedoucí, řekl mluvčí Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Vlaky podle něj na tomto úseku jezdí rychlostí 70 kilometrů v hodině. Přejezd není chráněný závorami, je tam však umístěna značka. Podle zjištění ČTK nebylo na přejezdu světelné zařízení.

U obce Polomka se srazil vlak s autobusem
"Strojvedoucí uviděl autobus, který přijížděl k přejezdu. Zatroubil a když viděl, že autobus nezastavuje a vjíždí na přejezd, zapnul rychlobrzdu," popsal nehodu mluvčí slovenských drah. Vlak složený ze dvou vozů směřoval z Červené skaly do Banské Bystrice.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič již pozůstalým po obětech vyjádřil soustrast. Dnešní nehoda u Polomky se zařadila mezi nejtragičtější havárie v historii Slovenska. V září 2007 zahynulo po nehodě autobusu u Hriňové pět lidí. V roce 2003 v převráceném autobuse u Gelnice přišlo o život třináct osob.Zvětšit mapu

Autor: