Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko začalo testovat Romy z osad na koronavirus, obává se epidemie

Svět

  15:58
Jarovnice (Slovensko) - Na fotbalové hřiště v romské vesnici Jarovnice nedaleko Prešova na východním Slovensku vstupují pod dohledem policie a vojáků nanejvýš po dvojicích místní obyvatelé, kterým vzápětí vojenští zdravotníci odeberou vzorky k vyšetření na koronavirus. Jarovnice jsou první z předběžně tří desítek obcí s početnou romskou komunitou, které vláda zařadila do programu testování kvůli pandemii nemoci COVID-19.

Romská osada na Slovensku - Košický kraj (Letanovce). foto: Reprofoto

Obává se totiž, že právě z lokalit s nízkým hygienickým standardem by se mohla stát ohniště nákazy. Stovky Romů se v uplynulých týdnech vrátily na Slovensko ze zahraničí.

V Jarovnicích podle vládní studie z loňského roku žije přes 6000 Romů. Jde tak o jednu z lokalit s největší koncentrací romské populace na pětimilionovém Slovensku, na kterém podle zmíněné studie žije přes 400 000 příslušníků romského etnika. Nemalá část z nich bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách, bez pitné vody či veřejné kanalizace a v různých chatrčích.

„V průměru bychom denně měli odebrat na jeden tým 50 vzorků. Sterilně se odeberou, dají se do lednice, která půjde do laboratoře. Jako armáda chceme pomoci civilním skupinám,“ řekl novinářům v Jarovnicích vojenský zdravotník Marek Demčák. Celkově armáda vytvořila pro zmíněný projekt čtyři týmy.

Procedura odběru vzorků není složitá. Obyvatelé obce, kteří byli určeni ve spolupráci s místním starostou, se nejprve museli identifikovat, pak si odkašlat, vysmrkat se a dezinfikovat si ruce. Pak jim zdravotníci, kteří měli na sobě ochranné pláště a brýle, odebrali výtěry z nosu a krku.

„Obyvatelé jsou ochotní. Trochu jsme se toho obávali, ale spolupráce je na úrovni. Věřím, že takto to bude pokračovat i v dalších dnech,“ řekl Demčák. Jeho slova před novináři potvrdil i místní obyvatel Slavomír, který označil testy za potřebné a vybídl Romy, aby se nechali testovat. Ještě před zahájením samotné akce o ní úřady jednaly se samosprávou i nevládní organizací.

Program testování romské populace uvítal starosta Jarovnic Florián Giňa. „Chci požádat a vyzvat kolegy starosty, ať podpoří své lidi. Nemusejí se ničeho obávat. Z toho testování budeme vědět, zda jsou nakaženi nebo nikoliv, aby si majorita nemyslela, že Romové sem něco donesli,“ řekl Giňa.

Zatímco obyvatelé Jarovnic přicházeli k odběru vzorků, nad obcí létal vojenský vrtulník. Podle náčelníka generálního štábu slovenské armády Daniela Zmeka to nebyla demonstrace síly, ale součást celé naplánované akce, aby vrtulník v případě potřeby mohl přepravit odebrané vzorky nebo vykonat jiný transport. Zmeko řekl, že odebírání vzorků od obyvatel tří desítek obcí by mělo být dokončeno v průběhu příštího týdne.

Kromě Zmeka do Jarovnic přijela také nová vládní zmocněnkyně pro Romy Andrea Bučková i europoslanec za nejsilnější vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Peter Pollák, který je sám Rom. Všichni zdůraznili potřebu testování obyvatel hlavně v lokalitách s nízkým hygienickým standardem.

Ve vesnici Jarovnice, kde v roce 1998 při ničivé povodni zemřelo na pět desítek lidí, i nyní část obyvatel bydlí v různých chatrčích. Na břehu říčky Svinka, která se během záplav rozvodnila, lze vidět odpadky.

Testování je nevyhnutelné, řekl Matovič

Slovenský krizový štáb za rizikové z hlediska případného šíření koronaviru označil 1044 lokalit, ve kterých žije přes čtvrt milionu lidí. Úřady odhadly, že nedávno se na Slovensko vrátilo 1400 Romů ze zahraničí a u více než dvou stovek byly zjištěny příznaky respiračního onemocnění.

Testování Romů za nevyhnutelné dříve v tomto týdnu označil premiér a předseda OLaNO Igor Matovič. Řekl, že kvůli nízkým hygienickým standardům v romských osadách by jeden infikovaný mohl nakazit koronavirem až 20 dalších lidí. To podle něj znamená větší riziko než u většinové populace. Nasazení vojáků k odběru vzorků v romských vesnicích zdůvodnil premiér tím, že nechce zatěžovat zdravotníky z nemocnic.

Slovenská armáda již dříve vyčlenila 400 svých příslušníků, kteří v době pandemie koronaviru pomáhají na hraničních přechodech a v nemocnicích. Vojenské vrtulníky zase byly nasazeny také k distribuci zdravotnického materiálu do nemocnic. Ministerstvo obrany rovněž odstartovalo přípravu 150 nových sanitářů.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat