Při příjezdu na Slovensko je nově povinná dvoutýdenní karanténa, výjimku mají třeba pendleři |
Pomáhat by měli v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Slovensko čelí silné druhé vlně koronavirové nákazy, během které se v přírůstku úmrtí na covid-19 dostalo v přepočtu na obyvatele na první místo na světě.
Slovenská zdravotnická zařízení se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu a po propuknutí koronavirové nákazy se situace ještě zhoršila. V pětimilionové zemi bylo k úterý hospitalizováno 3835 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. Zmíněný počet pacientů je blízko dosavadního rekordu.
„Počet pacientů, kteří vyžadují intenzivní formu zdravotní péče je kritický, přičemž existuje obava, že v případě dalšího nárůstu počtu hospitalizovaných, především na nejnáročnějších lůžcích, by mohlo dojít k výraznému omezení poskytování zdravotní péče,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Dodalo, že specialisty v péči o nejsložitější pacienty nelze nahradit ambulantními lékaři.
Pro případ zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy na Slovensku ministerstvo očekává zvýšení počtu zdravotníků ze zahraničí na základě slovenské žádosti o pomoc. Podle ministerstva se očkování proti covidu-19 na stavu dostupného zdravotnického personálu projeví až s časovým odstupem. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí v úterý ale řekl, že díky očkování se výpadek zdravotníků snížil.