7. ledna 2019 16:54, aktualizováno  17:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský expremiér Fico chce odejít z politiky a stát se ústavním soudcem

Robert Fico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Fico | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovenský expremiér Robert Fico se bude ucházet o post ústavního soudce. Potvrdil to poslanec Martin Glváč ze strany SMĚR, který osobně předal Ficovu nominaci do podatelny Národní rady. Sám Fico se ke kandidatuře zatím nevyjádřil. Informoval o tom slovenský server SME.sk.

„Myslím si, že jde o nejschopnějšího kandidáta na základě jeho dosavadního působení. Jde o Roberta Fica,“ potvrdil poslanec Glváč.

K oficiálnímu podání kandidatury je potřeba i souhlasu nominovaného, v tomto případě tedy samotného předsedy strany SMĚR Fica, a také motivační list, který má parlament postupně zveřejňovat na svém webu, píše server SME.sk. Podklady k Ficově kandidatuře zatím nejsou zveřejněné, podle mluvčího parlamentu Tomáša Kostelníka by měly být dostupné ještě v průběhu dneška.

Mezi dalšími kandidáty jsou také politici. Na post ústavního soudce kandidují obě státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Edita Pfundtner (za Most-Híd) a Monika Jankovská (za SMĚR).

„Můžu potvrdit, že jsem dala souhlas s kandidaturou,“ potvrdila pro SME.sk Pfundter. Přitom ještě v prosinci tvrdila, že o kandidatuře neuvažuje. Co ji přimělo rozhodnutí změnit, už dále nechtěla komentovat. Dle jejích slov ji navhrla Právnická fakulta Univerzity Komenského.

Mezi dalšími lidmi z politiky je očekávána nominace poslance Petra Kresáka (Most-Híd), kterého navrhl šéf strany Béla Bugár, univerzita Komenského a také ombudsmanka Mária Patakyová, píše server SME.sk.

Kiska příliš nefandí politickým kandidátům

Parlament bude kandidáty vybírat na nejbližší schůzi plánované na 29. ledna. Z nich si poté bude prezident vybírat polovinu. Momentálně je potvrzeno 21 kandidatur.  Očekává se, že s blížící se volbou ještě počet kandidátů naroste, očekává se až 35 kandidátů. Na zvolení kandidátům stačí nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců v parlamentu. 

Zůstává otázkou, koho by si poté prezident Kiska vybral. Podle dosavadních rozhovorů totiž nejméně sympatizuje s politickými nominacemi, tedy i s tou Ficovou.

Vzhledem k tomu, že v březnu se konají prezidentské volby a Kiskovi končí volební období v červnu, spekuluje se také o tom, že se volba ústavních soudců bude časově „natahovat“, aby ze zvolených kandidátů poté vybíral již Kiskův nástupce. 

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz