Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský ministr zahraničí Lajčák je vážným kandidátem na funkci v NATO

Svět

  15:51
Bratislava - Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák je podle listu Denník N vážným kandidátem na funkci zástupce generálního tajemníka NATO. List to napsal s odvoláním na nejmenované zdroje, Lajčák tyto informace zatím nekomentoval.

Miroslav Lajčák foto: Lidové noviny

Podle listu by se v příštích měsících mělo rozhodnout o nástupci Američanky Rose Gottemoellerové, která se zástupkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance stala na podzim roku 2016. Denník N napsal, že zájem o tento post má také Estonsko.

Petříček rozdal medaile za zásluhy o členství v NATO. Mezi oceněnými jsou Albrightová a Robertson

„V minulosti to fungovalo tak, že generální tajemník dostal jméno, na kterém se shodli spojenci. Tradičně to místo dlouho zastávali Italové, poté tento post přebrali Američané, ale již o něj nemají zájem, chtějí v NATO totiž jiné pozice,“ citoval list nejmenovaného diplomata.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Loni Lajčák nejprve podal demisi v reakci na to, že slovenská sněmovna stejně jako vláda odmítla migrační pakt OSN, na jehož přípravě se jako dřívější předseda Valného shromáždění OSN podílel. Ministr své rozhodnutí odstoupit z čela slovenské diplomacie později přehodnotil a demisi vzal zpět.

03.dubna 2019 v 20:59, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:03

It was a pleasure to meet FM Lajcak of Slovakia today to discuss our many shared global concerns. I commend Slovakia for its recent, major defense spending gains – they are setting a great example among NATO Allies.

V minulosti byl Lajčák zmocněncem EU pro referendum o samostatnosti Černé Hory, od léta roku 2007 do jara 2009 zase zastával funkci vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu. Před třemi roky se neúspěšně ucházel o post generálního tajemníka OSN.

Členství v NATO je závazek. Aliance čelí novým výzvám, řekl Babiš ve Varšavě

Slovenský list Pravda v souvislosti s obsazováním vrcholných funkcí na mezinárodním poli ve čtvrtek napsal, že premiér Peter Pellegrini by se chtěl stát předsedou Evropské rady. Pellegrini v pátek novinářům v Bruselu řekl, že se oficiálně neuchází o zmíněnou pozici a že ani neplánuje projevit snahu o získání takové funkce.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat