Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský ministr zahraničí Lajčák je vážným kandidátem na funkci v NATO

Svět

  15:51
Bratislava - Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák je podle listu Denník N vážným kandidátem na funkci zástupce generálního tajemníka NATO. List to napsal s odvoláním na nejmenované zdroje, Lajčák tyto informace zatím nekomentoval.

Miroslav Lajčák foto: Lidové noviny

Podle listu by se v příštích měsících mělo rozhodnout o nástupci Američanky Rose Gottemoellerové, která se zástupkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance stala na podzim roku 2016. Denník N napsal, že zájem o tento post má také Estonsko.

„V minulosti to fungovalo tak, že generální tajemník dostal jméno, na kterém se shodli spojenci. Tradičně to místo dlouho zastávali Italové, poté tento post přebrali Američané, ale již o něj nemají zájem, chtějí v NATO totiž jiné pozice,“ citoval list nejmenovaného diplomata.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Loni Lajčák nejprve podal demisi v reakci na to, že slovenská sněmovna stejně jako vláda odmítla migrační pakt OSN, na jehož přípravě se jako dřívější předseda Valného shromáždění OSN podílel. Ministr své rozhodnutí odstoupit z čela slovenské diplomacie později přehodnotil a demisi vzal zpět.

03.dubna 2019 v 20:59, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:03

It was a pleasure to meet FM Lajcak of Slovakia today to discuss our many shared global concerns. I commend Slovakia for its recent, major defense spending gains – they are setting a great example among NATO Allies.

V minulosti byl Lajčák zmocněncem EU pro referendum o samostatnosti Černé Hory, od léta roku 2007 do jara 2009 zase zastával funkci vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu. Před třemi roky se neúspěšně ucházel o post generálního tajemníka OSN.

Slovenský list Pravda v souvislosti s obsazováním vrcholných funkcí na mezinárodním poli ve čtvrtek napsal, že premiér Peter Pellegrini by se chtěl stát předsedou Evropské rady. Pellegrini v pátek novinářům v Bruselu řekl, že se oficiálně neuchází o zmíněnou pozici a že ani neplánuje projevit snahu o získání takové funkce.

Autor:

Bytový dům v Chabařovicích
Bytový dům v Chabařovicích

Marie Kršňákové, Chabařovice, okres Ústí nad Labem
3 590 000 Kč