Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský ministr zahraničí Lajčák je vážným kandidátem na funkci v NATO

Miroslav Lajčák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Lajčák | foto: Lidové noviny

Bratislava Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák je podle listu Denník N vážným kandidátem na funkci zástupce generálního tajemníka NATO. List to napsal s odvoláním na nejmenované zdroje, Lajčák tyto informace zatím nekomentoval.

Podle listu by se v příštích měsících mělo rozhodnout o nástupci Američanky Rose Gottemoellerové, která se zástupkyní generálního tajemníka Severoatlantické aliance stala na podzim roku 2016. Denník N napsal, že zájem o tento post má také Estonsko.

„V minulosti to fungovalo tak, že generální tajemník dostal jméno, na kterém se shodli spojenci. Tradičně to místo dlouho zastávali Italové, poté tento post přebrali Američané, ale již o něj nemají zájem, chtějí v NATO totiž jiné pozice,“ citoval list nejmenovaného diplomata.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010. Loni Lajčák nejprve podal demisi v reakci na to, že slovenská sněmovna stejně jako vláda odmítla migrační pakt OSN, na jehož přípravě se jako dřívější předseda Valného shromáždění OSN podílel. Ministr své rozhodnutí odstoupit z čela slovenské diplomacie později přehodnotil a demisi vzal zpět.

03.dubna 2019 v 20:59, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:03

It was a pleasure to meet FM Lajcak of Slovakia today to discuss our many shared global concerns. I commend Slovakia for its recent, major defense spending gains – they are setting a great example among NATO Allies.

V minulosti byl Lajčák zmocněncem EU pro referendum o samostatnosti Černé Hory, od léta roku 2007 do jara 2009 zase zastával funkci vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu a Hercegovinu. Před třemi roky se neúspěšně ucházel o post generálního tajemníka OSN.

Slovenský list Pravda v souvislosti s obsazováním vrcholných funkcí na mezinárodním poli ve čtvrtek napsal, že premiér Peter Pellegrini by se chtěl stát předsedou Evropské rady. Pellegrini v pátek novinářům v Bruselu řekl, že se oficiálně neuchází o zmíněnou pozici a že ani neplánuje projevit snahu o získání takové funkce.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...