29. dubna 2019 10:47, aktualizováno  12:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovenský nejvyšší soud nerozpustil Kotlebovce. Strana otevřeně vystupuje proti Romům

Marián Kotleba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Kotleba | foto: Reuters

PRAHA Slovenský nejvyšší soud v pondělí zamítl návrh generálního prokurátora, aby byla rozpuštěna opoziční krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Proti verdiktu se nelze odvolat. Soud odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, která dříve označila LSNS za extremistickou.

„Lze dospět k závěru, že prokuratura nepředložila důkazy o tom, že riziko ohrožení demokratického zřízení politickou stranou (LSNS) je dostatečně bezprostřední,“ uvedla při zdůvodnění verdiktu předsedkyně pětičlenného senátu nejvyššího soudu Jana Zemková. Dodala, že strana nedisponuje potřebným počtem hlasů ve sněmovně, aby mohla prosazovat zákony.

LSNS otevřeně vystupuje proti početné menšině Romů, které označuje za parazity. Prosazuje také vystoupení Slovenska z Evropské unie a z NATO a hlásí se k válečnému slovenského státu, který byl spjat s nacistickým Německem. Během líčení u nejvyššího soudu před téměř třemi týdny prokurátor generální prokuratury Ivan Minár kromě jiného řekl, že LSNS prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny. Zmínil rovněž údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim, její záměr zřídit domobranu a její vystupování proti migrantům.

„Aby bylo možné rozpustit stranu, nestačí jen obyčejné hlásání cílů. Strana musí bojovat proti právnímu řádu nebo existenci státu, což v řízení nebylo prokázáno,“ uvedla šéfka senátu Zemková.

Nejvyšší soud odmítl také tvrzení prokuratury, že LSNS chce podle svého programu vytvářet ozbrojené stranické pořádkové jednotky nebo že vystupováním proti migrantům LSNS porušuje zákony. Připomněl, že postoj LSNS ohledně migrantů je v souladu s politikou slovenské vlády, která dříve podala žalobu proti rozhodnutí většiny zemí EU ohledně přerozdělování migrantů mezi státy unie na základě povinných kvót. Soudci neshledali protiprávní jednání LSNS ani v její snaze o vystoupení země z EU a z NATO, jak to tvrdila prokuratura.

Nejvyšší soud také upozornil, že při rozhodování ve věci rozpuštění LSNS nemohl zohlednit trestní stíhání Kotleby a dalších dvou poslanců strany za extremistické trestné činy, protože ani v jednom případu soudy zatím nevynesly pravomocné rozhodnutí.

„Generální prokuratura si počká na písemné vyhotovení a doručení rozhodnutí nejvyššího soudu. Až pak bude možné zaujmout relevantní stanovisko,“ sdělila mluvčí prokuratury Jana Tökölyová.

LSNS se postarala o největší překvapení parlamentních voleb v roce 2016, když získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Podle posledních průzkumů veřejného mínění dosáhla popularita LSNS dvouciferných hodnot.

Od vzniku Slovenska v roce 1993 slovenské soudy dosud nezrušily žádnou parlamentní stranu. Ještě před 13 lety nejvyšší soud ale rozpustil jinou Kotlebovu stranu, a to Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která neměla zastoupení ve sněmovně.

Potěšený Kotleba

Kotleba vyjádřil potěšení nad tím, že slovenský nejvyšší soud nerozpustil jeho stranu LSNS. Řekl, že LSNS není ohrožením demokracie na Slovensku.

„Rozsudek ukázal, že naše strana je legitimní a demokratická. Po tomto rozhodnutí již není důvod k tomu, aby se lidé byť jen trochu obávali dát hlas naší straně,“ řekl Kotleba novinářům po rozhodnutí nejvyššího soudu. Ten odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury.

Kotleba v komentáři poděkoval „Pánu Bohu“ a pětičlennému senátu nejvyššího soudu za osobní statečnost a za to, že rozhodoval výhradně na základě zákona. „Jsem rád, že rozsudek dopadl v náš prospěch. Od začátku jsem říkal, že pokud se bude rozhodovat na základě zákona, nemáme se čeho obávat,“ uvedl Kotleba, jehož strana ve volbách z roku 2016 získala osm procent hlasů a nyní její popularita dosahuje dvouciferných hodnot.

STRANA LSNS

  • Krajně pravicová formace Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) se netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také negativně staví vůči Romům a sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie a ze Severoatlantické aliance. V dubnu slovenská policie obvinila dva poslance LSNS za jejich kontroverzní výroky v médiích či na sociální síti vůči Romům nebo židům.
  • Strana vznikla v únoru 2010, když se skupině slovenských pravicových radikálů v čele s Kotlebou podařilo ovládnout Stranu přátel vína. Následně ji přejmenovali na Lidovou stranu Naše Slovensko a v roce 2010 s ní kandidovali ve slovenských parlamentních volbách. Ziskem hlasů ale zůstali hluboko pod pětiprocentním limitem. Se stejným výsledkem skončila LSNS ve volbách o dva roky později.
  • V posledních parlamentních volbách v roce 2016 strana všechny překvapila, když získala přes osm procent hlasů a 14 mandátů z celkového počtu 150. Ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". Odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska "ze zločineckého paktu NATO" a vypsání referenda o vystoupení země z EU.
  • Návrh na rozpuštění strany podala slovenská prokuratura k soudu vloni v květnu. Stranu LSNS označila za extremistickou s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.
ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.