Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Nedobrovolný mučedník.‘ Kuciak dostal posmrtně německou mediální cenu Zlatá Viktorie

Svět

  20:57aktualizováno  21:42
Berlín - Zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak v pondělí v Berlíně posmrtně obdržel německou mediální cenu Zlatá Viktorie v kategorii svoboda tisku. Stejným oceněním Svaz německých vydavatelů časopisů (VDZ) vyznamenal i maltskou novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, která byla podle všeho také zavražděna kvůli své práci.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. foto: Aktuality.sk

„Daphne Caruanová Galiziová a Ján Kuciak se stali nedobrovolnými mučedníky za svobodu slova,“ řekla v laudatiu novinářka a bojovnice za lidská práva Düzen Tekkalová. „Jedno nás spojuje. Něco, co spojuje všechny, kdo se upsali novinařině. Pevná vůle odhalovat pravdu a pojmenovávat ji, pevné přesvědčení, že svoboda slova a tisku patří k tomu nejcennějšímu, co máme,“ podotkla také.

Kuciaka, který zahynul jako 27letý, a Caruanovou Galiziovou, která zemřela ve věku 53 let, v pondělí zaplněnému publiku představila krátká projekce. Za oba novináře, kteří se od stovek přítomných včetně německé kancléřky Angely Merkelové dočkali dlouhého potlesku vestoje, 35 centimetrů vysokou a kilogram těžkou sošku Viktorie převzali jejich nejbližší příbuzní. 

‚Šlo o vraždu na objednávku’. Kuciakovo tělo našli čtyři dny po smrti, tvrdí vyšetřovatelé

„Znamená to pro nás hodně a hodně to znamená hlavně pro svobodu tisku,“ řekl otec investigativního novináře Jozef Kuciak, který do Berlína přijel se svou manželkou. „Jsem hrdý, ale zároveň naštvaný, proč se to vůbec muselo stát,“ poznamenal také a dodal, že by mnohem raději v pondělí seděl doma. „My bychom radši chtěli být s našimi dětmi. Blíží se Vánoce,“ uvedla i Zlatica Kušnírová, matka Kuciakovy snoubenky Martiny, kterou v únoru v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy vrah také zastřelil.

Jozef Kuciak také vyjádřil přesvědčení, že se po tragédii něco ve slovenské společnosti pohnulo. „Když si vezmeme ta náměstí a lidi, kteří se postavili za správnou věc. Nebyli jsme na to sami,“ uvedl k době, kdy v ulicích slovenských měst protestovaly pravidelně desetitisíce lidí, což vedlo i k rezignaci premiéra Roberta Fica. Je podle něj ale jasné, že časem opadne jakákoliv euforie. „Máme takový pocit, že někteří lidé už chtějí, aby se na to zapomnělo,“ míní Kuciakův otec. Zlatica Kušnírová, která je nespokojená s reakcí slovenských politiků, zase zdůraznila, že je důležité, aby se našel i objednatel vraždy.

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové jsou obviněni čtyři lidé. Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa. Vraždu novináře serveru Aktuality.sk si podle nepotvrzených informací slovenských médií objednal podnikatel Marian Kočner, jemuž se Kuciak také věnoval. 

Vedle dvojice novinářů, kteří se stali symbolem tlaku, pod něž se v některých evropských zemích dostala svoboda tisku, byla v pondělí vyznamenána i kancléřka Merkelová. Takzvanou „Čestnou Viktorii“ dostala za svůj přínos zlepšení obrazu Němců doma i v zahraničí.

Vyznamenání dvojice zavražděných novinářů Merkelová označila za důležitý signál. „Žádný z nás, kdo se cítí být vázán demokratickými hodnotami a lidskými právy, nemůže a nesmí přijmout, aby se novinářům nadávalo, vyhrožovalo nebo byli dokonce napadáni,“ zdůraznila. „Krok od ponižujícího, agresivního jazyka k násilí bohužel často není až tak velký,“ poznamenala také.

Zlatou Viktorii v kategorii svoboda tisku získali v uplynulých dvou letech Insáfa Hajdarová, bojovnice za svobodu tisku a manželka vězněného saúdského blogera Raífa Badávího, a bývalý šéfredaktor tureckého deníku Cumhuriyet Can Dündar, který před režimem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana utekl do Německa.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...