Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský parlament podpořil vyslání vojáků do operace NATO. Je to provokace, míní Kotleba

Svět

  12:18
BRATISLAVA/PRAHA - Slovenský parlament ve středu velkou většinou hlasů schválil vyslání přibližně 150 vojáků do Pobaltí v rámci mise Severoatlantické aliance zaměřené na zajištění kolektivní obrany. Šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba označil misi blízko hranic s Ruskem za provokaci. Kromě poslanců LSNS předlohu při hlasování nepodpořili ani zákonodárci menší opoziční strany Jsme rodina-Boris Kollár.
Vojáci. (ilustrační snímek)

Vojáci. (ilustrační snímek) foto: Reuters

Až 152 slovenských vojáků má působit hlavně ve výcvikovém prostoru Adaži v Lotyšsku. Jejich mandát se ale vztahuje na celé území Lotyšska s možností jejich vyslání do Litvy, Estonska či Polska. Vybaveni budou příslušnou technikou včetně zbraní.

Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš označil účast vojáků za příklad projevu proevropského a transatlantického zaměření slovenské zahraniční politiky.

Podle slovenského ministerstva obrany je cílem operace demonstrovat soudržnost NATO a odhodlání podílet se na eliminaci případných hrozeb. Slovenská jednotka bude působit v sektoru vedeném Kanadou.

Zapojení Slovenska do operace NATO kritizoval v rozpravě Kotleba. „Opět máme odhlasovat další batalion na hranice Ruské federace, kde samotné tyto jednotky nemají žádný jiný význam, než provokaci ve jménu NATO, ve jménu zločinecké organizace, která je řízena zájmy Spojených států. Slovensko se bude podílet na zvýšení politického napětí v Evropě,“ tvrdil Kotleba, jehož strana se dlouhodobě vymezuje vůči členství Slovenska v NATO. Severoatlantická aliance se podle Kotleby změnila v imperialistickou a expanzivní organizaci.

Slovensko v rámci opatření na posílení kolektivní obrany na východním křídle aliance již minulý rok vyslalo své vojáky na cvičení do Lotyšska. Šlo o součást společné iniciativy států visegrádské čtyřky (V4), do které patří také Česká republika, Maďarsko a Polsko. Armády států V4 se střídaly na cvičení v pobaltských zemích. I tuto misi LSNS kritizovala.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat