Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K razii kvůli vraždě Kuciaka došlo dřív, než se plánovalo. Podle policejního prezidenta hrozilo vyzrazení

Svět

  15:55aktualizováno  16:23
BRATISLAVA - Slovenští policisté museli k razii na osoby podezřelé z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně přistoupit dříve, než by bylo ideální, aby předešli hrozícímu vyzrazení operace. V pátečním rozhovoru na portálu Aktuality.sk to řekl slovenský policejní prezident Milan Lučanský, který velmi lituje, že zásah nebylo možno pozdržet například o dva měsíce. Komentoval také pochybení ze začátku vyšetřování.

Alena Zsuzsová během zatčení. Obviněná byla z objednání vraždy Jána Kuciaka. foto: Twitter.com/@spravodajstvo

Policejní prezident potvrdil, že vyšetřovatelé před razií z minulého týdne delší dobu podezřelé sledovali. Snažili se tak dostat k objednavateli vraždy. Museli ale zohlednit fakt, že „někteří právní zástupci, kteří mají více informací ze spisu“, měli informace také o přípravách zatýkání.

Po vraždě Kuciaka chystali obvinění likvidaci prvního náměstka generálního prokurátora, píše server

„Tak jsme museli přistoupit k její realizaci (razie), aby nedošlo k jejímu zmaření. Což je mi velmi líto, protože jsme tu věc mohli protáhnout ještě o dva měsíce a možná by se podařilo odhalit i to, kdo je objednavatel,“ řekl Lučanský. Takto prý čeká policii pracnější cesta přes ověřování výpovědí, při níž může dojít „k více procesním pochybením“, jež mohou mít dopad na výsledek celého vyšetřování.

Hlavní podezřelý Tomáš Sz.
Osoba, kterou policie hledá v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka.

Z únorové vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky jsou obviněny čtyři osoby, přičemž peníze za ni podle všeho vyplatila podnikatelka Alena Zsuzsová. Ta údajně pracovala jako tlumočnice z italštiny pro kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, o němž média hovoří jako o možném skutečném objednavateli. V minulosti Kuciakovi kvůli jeho investigativní práci vyhrožoval.

Vraždu Kuciaka si objednal podnikatel Kočner, tvrdí její zprostředkovatel

Lučanský nekomentoval, zda je varianta s Kočnerem jednou ze dvou hypotéz, s nimiž nyní prokuratura pracuje, neboť prý nemá přístup k obsahu vyšetřovacího spisu. Zároveň nevyloučil jiné možnosti. „Já nikdy nebudu vylučovat italskou ani albánskou stopu, protože je to stále na úrovni vyšetřování. Není vyloučeno, že se nemohou později objevit a prokázat,“ řekl reportérům z webu Aktuality.sk.

Také přiznal, že začátek vyšetřování poznamenala řada chyb. Nejvíce se hovořilo o přítomnosti šéfa elitní protikorupční jednotky policie Róberta Krajmera na místě činu. Lučanský má za to, že tam Krajmer neměl co dělat, a doufá, že se podobné věci již nebudou opakovat. „Jinak se nám například mohou stát takové věci, že advokát bude považovat všechny důkazy z místa činu za nezákonné,“ vysvětlil.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat