Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slovenský soud přijal obžalobu na čtyři obviněné v případu vraždy novináře Kuciaka a jeho partnerky

Marian Kočner u soudu. foto: ČTK

Aktualizujeme
Pezinok (Slovensko) - Slovenský soud přijal obžalobu na čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Začátek hlavního líčení stanovil na 13. ledna příštího roku. Oznámila to předsedkyně senátu Specializovaného trestního soudu, který ve čtvrtek obžalobu předběžně projednal. Žádný ze zmíněné čtveřice, které hrozí doživotí, neprojevil zájem uzavřít s prokurátorem dohodu o trestu výměnou za přiznání.
  12:18aktualizováno  13:19

Pátý obviněný, zprostředkovatel zmíněné dvojnásobné vraždy Zoltán Andruskó, se k činu dříve přiznal a dohodu o vině a trestu uzavřel s prokurátorem už v říjnu. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince. Andruskó se čtvrtečního líčení nezúčastnil.

„Je to jen začátek. Obžaloba byla potvrzena, začínají líčení. Bude to ještě dlouhé,“ řekl novinářům Kuciakův otec Jozef.

Zprostředkovatel Kuciakovy vraždy uzavřel dohodu s prokurátorem. Podmínky zatím advokáti nezveřejnili

Advokát jednoho z obviněných Marek Para při čtvrtečním předběžném projednání obžaloby neuspěl s námitkami, že byla porušena práva obhajoby a že případ by měl být vrácen prokuratuře. Para například tvrdil, že po skončení vyšetřování mu nebyl předložen celý vyšetřovací spis. Právní zástupce jiného ze čtveřice obviněných naopak navrhl soudu nařídit v případu hlavní líčení.

„Nebyly zjištěny takové závažné procesní chyby, které by odůvodňovaly jiný postup. Nedošlo k porušení práva na obhajobu,“ rozhodla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Mezi obžalovanými je podnikatel Marian Kočner, jenž si podle vyšetřovatelů objednal Kuciakovu vraždu, při které byla loni v únoru zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová. Investigativní novinář Kuciak psal mimo jiné o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera.

Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Soud přijal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovou, Szabóa i Marčeka.

Policie původně za vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, který dříve v případu vystupoval jen jako vrahův řidič.

Obžaloba se kromě případu vraždy Kuciaka a Kušnírové týká také vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!