Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slovenský soud zamítl žalobu Babiše proti jeho evidenci u StB, Zemanovy plány to nemění

Svět

  13:38aktualizováno  16:02
Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu českého premiéra v demisi Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent. V úterý to sdělil mluvčí soudu Pavol Adamčiak. Soud svůj verdikt opřel o loňské rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který mu případ vrátil k opětovnému projednání kromě jiného z důvodu, že žalovanou stranou neměl být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Ústav verdikt uvítal.

Andrej Babiš hovoří s novináři při příchodu ke Krajskému soudu Bratislava I, kde 30. ledna 2014 pokračovalo soudní líčení ve věci jeho žaloby proti sl ... foto: ČTK

„Ústav paměti národa vítá rozsudek Krajského soudu v Bratislavě ze 30. ledna 2018, který ve smyslu nálezu Ústavního soudu Slovenské republiky konstatoval, že Ústav paměti národa není pasivně věcně legitimován,“ sdělil mluvčí ÚPN Jerguš Sivoš. Dodal, že ÚPN nebyl tím, kdo zasáhl do práva na ochranu osobnosti Babiše, když zveřejnění dokumentů někdejší StB ukládá ÚPN příslušný zákon.

Babiš a StB? Slovenský ústavní soud rozhodne o stížnosti krátce před českými volbami

Rozhodnutí krajského soudu, vůči kterému nelze použít řádný opravný prostředek, bude pravomocné po jeho doručení Babišovi i ÚPN. Podle Sivoše ÚPN zmiňovaný verdikt krajského soud zatím neobdržel.

Podle právníka Pavola Poláčeka, jehož advokátní kancelář zastupovala ÚPN ve sporu s Babišem, nejnovější verdikt soudu znamená, že rodák z Bratislavy Andrej Babiš své jméno neočistil. „V současnosti neexistuje žádné rozhodnutí, že Andrej Babiš je veden neoprávněně jako agent StB. Pokud by to chtěl opět řešit, může žalovat někoho jiného. Ústavní soud neřekl, koho. To by nejprve musel (Babiš) analyzovat,“ řekl Poláček. 

Andrej Babiš přichází ke Krajskému soudu Bratislava I, kde 30. ledna pokračovalo soudní líčení ve věci jeho žaloby proti slovenskému Ústavu paměti nár ...

Zamítnutí Babišovy žaloby v obnoveném líčení není překvapením. Soudci bratislavského soudu byli vázáni rozhodnutím ústavního soudu, který loni v říjnu zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi za pravdu ve sporu s ÚPN. Ústavní soud ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN, který na Slovensku například spravuje archivní svazky StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové v původním líčení.

Právníci označovali rozhodnutí soudu za přelomové

Slovenští právníci označovali rozhodnutí ústavního soudu za přelomové, které bude mít také dopad na jiné podobné případy. Dříve obecné soudy na Slovensku, včetně nejvyššího soudu, umožňovaly ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB žalovat právě ÚPN, který v minulosti prohrál vícero podobných sporů.

Babiš byl StB evidován neoprávněně. Slovenský nejvyšší soud se zastal šéfa ANO

Slovenský ústavní soud neuvedl, kterou instituci na Slovensku by měly žalovat osoby, jež se domáhají neoprávněnosti své evidence v archivních materiálech StB. Podle některých právníků by žalovanou stranou mohlo být ministerstvo vnitra. Ministr vnitra Robert Kaliňák ale loni řekl, že jeho úřad spisy po StB nedisponuje, a označení ministerstva za nástupnickou organizaci StB označil za scestné.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Archivní dokumenty uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale v původním líčení u bratislavského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Babiš trvá na svém a zvažuje další žaloby

Babiš uvedl, že se o rozhodnutí soudu dozvěděl od médií. „Já se spojím s mým právníkem, určitě to budu žalovat nadále. Samozřejmě mně to vadí, nikdy jsem nespolupracoval, nic jsem nepodepsal a je to smyšlená záležitost. Takových lidí, jako jsem já, je tam vícero, například otec Adély Banášové a další stovky lidí. To rozhodnutí soudu je takové, že ani nevíme, koho máme žalovat. Určitě v tom budeme pokračovat,“ řekl v úterý České televizi Babiš.

Babiš pozval na vládu taxikáře protestující proti Uberu

Doplnil, že je připraven se soudit celý život. Jeho právníci prý zažalují slovenské ministerstvo vnitra nebo Slovenskou informační službu, případně se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

První místopředseda hnutí ANO a šéf jeho sněmovní frakce Jaroslav Faltýnek řekl, že o verdiktu soudu nic neví a ani ho to nezajímá. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) poukázal na předchozí verdikt slovenského Ústavního soudu, který uvedl, že Babiš neměl žalovat Ústav paměti národa, což je slovenská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů. „Takže je to asi logický důsledek a teď asi bude podána ta žaloba na toho někoho jiného,“ uvedl. Pelikán míní, že nynější verdikt je jen technický krok, který nic neznamená.

Politiky opozičních stran zamítnutí žaloby většinou nepřekvapilo

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček rozhodnutí soudu očekával, protože stejně ve věci rozhodl i slovenský ústavní soud. „Toto je věc, která je další komplikací. Nemohu vyloučit, že to může ovlivnit rozhodování delegátů sjezdu, zda vůbec s hnutím ANO za současné konstelace vyjednávat, či ne,“ řekl novinářům.

„Pro kritiky pana Babiše se tím nic nemění a, což je možná smutnější, pro spolupracovníky pana Babiše patrně také ne,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Já jsem si za celou dobu nevšiml, že by pan Babiš někdy vyvodil nějaké osobní důsledky,“ uvedl na dotaz, zda čeká nějakou změnu postoje přímo od Babiše. 

Pospíšil: Evidentně byl agentem StB a takový člověk by neměl stát v čele vlády

„Mě osobně to až tak nepřekvapuje, je to další důvod, proč by pan Babiš neměl být premiérem vlády ČR,“ uvedl předseda TOP 09 Pospíšil. „Evidentně byl agentem StB a takový člověk by téměř 30 let od sametové revoluce neměl stát v čele vlády,“ dodal Pospíšil. 

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík zdůraznil, že rozhodnutí je pravomocné. Podle něj se ale nedá očekávat, že by rozsudek nějak ovlivnil postoj ANO k jeho předsedovi. „Hnutí ANO se od svého předsedy zatím nehodlá odstřihnout. Nehodlá udělat to, co je v normální demokratické společnosti běžné, že by neměl být trestně stíhaný premiér a rozhodně by neměl spolupracovat se Státní bezpečností,“ řekl.

Poslanec ODS Marek Benda novinářům řekl, že se rozhodnutí dalo očekávat. „Znamená to, co jsme věděli celou dobu, že pan Babiš byl agentem StB. Postoj ODS se nemění, my si vždy mysleli, že je agentem StB a nedá se s ním vládnout, protože je představitelem populisticko-levicové strany,“ dodal Benda.

„Sám Andrej Babiš musí zvážit, zda v této situaci setrvá na postu premiéra, zda je to pro naši zemi udržitelné. Zejména je to otázka pro prezidenta a všechny slušné lidi, zda je podpora takového premiéra v souladu s jejich svědomím,“uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Šéf SPD Tomio Okamura na dotaz ohledně rozsudku řekl, že bez 78 poslanců ANO nemůže vzniknout vláda. „Bez nich nikdo není schopen prosadit program, my jednáme s ANO o programu, nás zajímá prosazení programu, na to se soustřeďujeme,“ uvedl. 

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl, že verdikt nezávislého souseda je třeba respektovat. „Je třeba vnímat, že důvěryhodnost pana Babiše jako premiéra je sice problém, ale pro nás je rozhodující respektovat volební výsledek a musíme i respektovat rozhodnutí prezidenta republiky, koho pověří a jmenuje novým premiérem,“ uvedl. 

Autor: