Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Slovinský premiér veřejně podpořil Trumpa. Biden by prý patřil mezi nejslabší prezidenty v dějinách

Janez Janša.. foto: Reuters

Lublaň - Slovinský premiér Janez Janša v nadcházejícím volebním klání ve Spojených státech veřejně podpořil Donalda Trumpa. Nad Trumpovým vyzyvatelem v boji o Bílý dům Joem Bidenem vyjádřil lítost, podle něj by patřil k nejslabším prezidentům v dějinách.
  20:45

„Respektujeme složitý a tragický osobní život Joea Bidena i některé jeho dávné politické úspěchy. Dnes by ale v případě zvolení byl jedním z nejslabších prezidentů v dějinách. Svobodný svět zoufale potřebuje silné USA jako nikdy předtím. Pojď a vyhraj, Donalde Trumpe,“ uvedl dnes Janša na twitteru.

Írán a Rusko se pokusily ovlivnit prezidentské volby v USA, řekl šéf rozvědky

Premiér Slovinska, které je rodištěm první dámy Spojených států Melanie, se svým vyjádřením zařadil na seznam regionálních lídrů, kteří Trumpovi v kampani otevřeně vyjádřili podporu. Ten dosud zahrnuje maďarského premiéra Viktora Orbána a srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Podle agentury AP se zmíněná trojice konzervativních politiků místy snaží napodobovat Trumpův nekonvenční způsob vládnutí.

Nejstarší Bidenův syn Beau v roce 2015 zemřel na rakovinu a více než 40 let předtím tragicky zahynuly při dopravní nehodě také Bidenova první manželka a dcera.

S výzvou, aby ve Spojených státech žijící Srbové hlasovali ve volbách 3. listopadu pro současného šéfa Bílého domu, přišel také bosenskosrbský předák Milorad Dodik. „Srbové rozhodně nebudou hlasovat pro Bidena - je jednoduše nepřítelem Srbů,“ uvedl.

Autor:

Mohlo by vás zajímat