Vesmírného objektu si povšimnul amatérský astronom z Krymu Gennadij Borisov, který již objevil vícero komet. Nově ohlášená kometa nese oficiální označení C/2019 Q4. Letí rychlostí 150 000 kilometrů v hodině a aktuálně se nachází zhruba 420 milionů kilometrů od Slunce.
A newly-discovered comet appears to be visiting from outside our solar system! According to @NASAJPL researchers, the comet is traveling at about 93,000 mph — so fast that it's likely interstellar. More on the latest observations: https://t.co/sHtFXrHf3a pic.twitter.com/61AqfMM2LR
— NASA (@NASA) 13. září 2019
Zemi podle odborníků mine s velkým odstupem ještě za oběžnou dráhou Marsu. Maximální přiblížení ke Slunci vědci očekávají v prosinci, poté se kometa začne vracet zpět do mezihvězdného prostoru.
Oumuamua jako mimozemská sonda? Pravdu se už nikdy nedozvíme, tvrdí čeští astronomové |
V roce 2017 astronomové ohlásili objev tělesa 1I/2017 U1, které je známé pod názvem Oumuamua, což je havajský termín pro posla. Vědci tehdy dospěli k závěru, že je to první objevené vesmírné těleso nepocházející ze sluneční soustavy.
Objev nové komety nepocházející ze sluneční soustavy po tak krátké době vede k domněnkám, že takovéto mezihvězdné návštěvy nemusí být nijak výjimečné.
Podle dřívějších vyjádření astronomů Oumuamua přiletěla ze směru od souhvězdí Lyry a z naší soustavy míří k souhvězdí Pegase. Těleso 14. října 2017 minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů, což je přibližně šedesátinásobek vzdálenosti Země od Měsíce.