19. května 2017 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Slyšel jsem hlasy.‘ Muž, který najel do davu v New Yorku, chtěl být zastřelen

Zběsilý řidič z Times Square Richard Rojas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zběsilý řidič z Times Square Richard Rojas. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Jednoho člověka zabil a dalších 22 zranil. Američana Richarda Rojase, který na slavném newyorském náměstí Times Square završil zběsilou jízdu po chodníku přes tři bloky, měly dle vlastních slov k činu navést „hlasy v hlavě“. Vojenský veterán měl už v minulosti problémy s řízením v opilosti. Ve čtvrtek byl podle policie navíc pod vlivem syntetické marihuany K2.

Ulice v okolí Times Square jsou vždy zavaleny davem turistů. Ve čtvrtečních odpoledních hodinách se na chodník vysokou rychlostí vřítila červený vůz značky Honda. Poté, co jej zastavily sloupky na slavném náměstí, z jeho dveří vyběhl dezorientovaný Rojas. „Začal křičet, aniž by mu bylo rozumět konkrétní slova. Mával zběsile rukama, něco na něm bylo špatně,“ řekl agentuře AP Ken Bradix, svědek, který pomohl muže zpacifikovat.

Následně se ukázalo, že jde o šestadvacetiletého veterána amerického námořnictva Richarda Rojase. Policii nebyl neznámý, v minulosti byl už dvakrát zatčen kvůli jízdě pod vlivem alkoholu.

Událost se stala na Times Square - náměstí, které je populárním turistickým...
Auto jelo v protisměru a nabouralo do sloupu.

Při výslechu se měl vyšetřovatelům svěřit, že očekával svou smrt. „Měli jste mě zastřelit. Chtěl jsem je všechny zabít,“ řekl mimo jiné Rojas podle agentury Reuters. Podle amerického listu The New York Times nebyl schopen říct smysluplnou větu a pouze „blábolil o šílených věcech“.

CO JE TO K2?

Jde o člověkem vyrobenou syntetickou substanci na bázi kanabinoidů, které se v USA hovorově říká „spice“ (koření). Konzumuje se kouřením různými způsoby od e-cigaret až po sprejování na rostlinný materiál. Chemikálie obsažené v K2 mají na člověka podobný vliv jako marihuana, jsou však mnohem silnější a nepředvídatelnější. Mezi účinky patří povznesená nálada, změna vnímání, ale také halucinace a paranoia. Násilnické a sebevražedné sklony nejsou podle expertů ničím výjimečným. Přestože je to lehko dostupná droga, zatím o K2 vzniklo pouze málo fundovaných vědeckých studií.

Podle prvních krevních testů však tentokrát bývalý námořník nebyl opilý. Některá média hovoří o vlivu drog, ale nespecifikují, jakou látku Rojas před zběsilou jízdou požil. Podle americké televizní stanice ABC News byl pod vlivem syntetické marihuany zvané K2.

Seznam protizákonného jednání nemá Rojas krátký. Kromě dvojnásobného řízení pod vlivem alkoholu byl zatčen i za vyhrožování s nožem v ruce. K čemuž mělo dojít teprve před několika týdny. V roce 2012 zase na námořní základně na Floridě zaútočil na taxikáře, křičel „můj život je u konce“ a vyhrožoval zasahujícím policistům, že je zabije.

Nyní je obviněn z vraždy druhého stupně a mnohonásobného pokusu o vraždu. Ještě v pátek se má objevit před soudem.

Podle agentury Reuters skončil Rojas svou námořnickou kariéru kvůli alkoholismu. „Prošel opravdu těžkými časy. Není to žádný terorista nebo něco takového. Sloužil své zemi a když s tím skončil, nikdo mu nebyl schopen pomoct,“ uvedl jeho soused Harrison Ramos podle britského serveru BBC News.

fasJakub Fajnor

Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním
Druhý porod: Jen 16 měsíců po prvním

Jak jsem rodila druhé dítě jen 16 měsíců po prvním.

Najdete na Lidovky.cz