Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smí avatar kouřit?

Avatar (2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Avatar (2009) | foto: Twentieth Century-Fox Film CorporationReprofoto

Co charakterizuje nultá léta, právě končící dekádu? Německá média se věnují knize Jetzikon (volně Lexikon nynějška), 50 kultovních objektů nultých let.

Zřejmě to berou genderově správně, takže na prvním místě se ocitá ženské tetování v oblasti, ehm, bederních obratlů. Tento "virus napadající očividně jen ženy ve věku 15 až 50 let" proslavil televizní spíkr Balder slovem Arschgeweih, přičemž Arsch je zadnice a Geweih je paroží, tak si to laskavě poskládejte sami.

Vynecháme-li očekávatelné euro a ipod, dalším kultem dekády je členský průkaz kuřáckého klubu. Předplacená vstupenka do uzavřených lokálů, kde se zájemce může intoxikovat alkoholem i nikotinem, představuje celkem logický důsledek kampaně proti kouření ve veřejných prostorách včetně hospod. Tak na zdraví nultých let.

***

Aktualitou číslo 1 je bezpečnost v letectví. Téměř úspěšný pokus o atentát nad USA vede až k posedlosti tělesnými skenery. Hans-Christian Rößler ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) dokládá, jak Izrael při kontrolách nesází na strojovou kontrolu pomocí skenerů, ale na člověka: "Před kavárnami, vstupy do bank i nákupních center si bezpečáci nechávají ukázat tašky a používají osobní detektory kovů."

Výsledek? Zatímco v letech 2000-2008 zahynulo při sebevražedných atentátech 540 Izraelců, loni ani jeden! Ale pro Evropu je tu háček. Aby Izrael dosáhl úspěchu, profiluje kontrolované lidi podle různých měřítek včetně národnosti. "V západních státech by takové nerovné zacházení s cestujícími naráželo na právní překážky," píše Rößler.

***

Americký historik Daniel Pipes to v listu Jerusalem Post ozřejmuje příkladem z dubna 1986. Palestinec si v Londýně namluvil irskou pokojskou, přiměl ji ke svatbě ve Svaté zemi, obstaral jí zavazadlo i letenku s tím, že poletí každý zvlášť. Když pak slečnu Murphyovou odbavovali u přepážky El Al, odehrála se následující konverzace: "Balila jste zavazadlo sama?" - "Ne." "Proč jedete do Izraele? - "Dovolená." "Jste vdaná?" - "Ne." "Cestujete sama?" - "Ano." "Jedete do ciziny poprvé?" - "Ano." "Máte příbuzné v Izraeli?" - "Ne." "Setkáte se v Izraeli s někým?" - "Ne." "Plánovala jste cestu předem?" - "Ne." "Kde chcete bydlet?" - "Tel Aviv, Hilton." "Kolik peněz vezete?" - "Padesát liber." "Máte kreditní kartu?" - "Ano."

Těch pár slov stačilo k tomu, aby bezpečnostní agent poslal kufr slečny Murphyové na zvláštní prohlídku, jež v něm odhalila dvě kila Semtexu. Pipes to shrnuje: Kdyby se El Al držel západních procedur, 375 životů by bylo ztraceno někde nad Rakouskem.

***

Špatné zprávy dělají noviny. Na dobré narazíme jen vzácně, třeba na blogu At War (New York Times). John Leland píše o propíraném výroku generála Petraeuse, vrchního amerického velitele na Středním východě: "Demokracie, dokonce irákracie je v regionu stále unikátní." Irákracie znamená podle Lelanda ústup od proklamované demokracie bez přívlastků, jež se v Iráku ne a ne dostavit. Jaksi mimochodem se ale zmíní, že zatímco v roce 2007 padlo v Iráku 904 Američanů, o rok později už jen 314 a loni pouze 150. Prosinec 2009 byl vůbec prvním měsícem bez bojové ztráty na amerických životech od začátku války. Hm..., to věru není zpráva na titulní stranu.

***

Nestává se často, aby byl český vědec zmiňován ve světových novinách, ale teď se stalo. List FAZ - poté co se nigerijský syn milionáře a absolvent britské univerzity pokusil zaútočit na americké letadlo - obsáhle cituje z práce amerického ekonoma Kruegera a české orientalistky Malečkové s titulem Vzdělání, chudoba a terorismus: existuje příčinná souvislost? Oponují klasické "ekonomii zločinu" Garyho Beckera tvrdící, že kriminalita přitahuje tím více, čím menší jsou výdělečné šance dotyčného. Krueger s Malečkovou soudí, že to platí jen pro majetkové delikty, ale rozhodně ne v branži terorismu: "Neexistuje žádný doklad pro tvrzení, že chudoba a terorismus spolu souvisí."

***

Na závěr zpět k tabáku. Jak píší New York Times, šéfovi iniciativy Filmy bez kouření Stantonu Glantzovi se nelíbí film Avatar. Konkrétně se mu nelíbí scéna, v níž Sigourney Weaverová v roli ekoložky Grace Augustinové zálibně potahuje z cigarety někdy v 22. století. Marně se režisér Cameron brání, že nechce inspirovat mládež, že je to dáno rolí: "Je sprostá, nadává, pije, kouří. Z pohledu té role jsme ukázali, že Grace se nestará o své lidské tělo, stará se jen o své tělo avatara, což staví do špatného světla lidi, kteří v reálném světě až příliš žijí ve svých avatarech, tedy videohrách."

Kdepak, Glantz namítá, že je to, jako kdyby někdo hodil do zdroje pitné vody hrst plutonia. Ufff. Rozčílilo by takhle někoho, kdyby filmová sci-fiukázala, že se ještě v roce 2182 schvaluje něco tak škodlivého, jako jsou stále deficitní rozpočty?

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!