Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Smír palestinských nepřátel? Hamás a Fatáh plánují společnou vládu

Svět

  10:27
RAMALLÁH - Znesvářené palestinské strany Fatáh a Hamás tajně vyjednávají o usmíření. Informoval o tom mluvčí Fatáhu v době, kdy se objevily zatím nepotvrzené zprávy, že se obě skupiny dohodly na sestavení společné vlády.

Vůdce Hamásu Chálid Mišál foto: Reuters

Spory obou stran trvají od roku 2006, kdy Hamás zvítězil ve volbách, ale u moci se neudržel, protože ho mnoho zemí řadí k teroristickým organizacím. Nyní vládne pouze v pásmu Gazy, západní břeh Jordánu ovládá Fatáh.

Dle palestinské agentury Maan za Fatáh vyjednává Azzám Ahmad, za Hamás Músá abú Marzúk. Ahmad se předtím v Dauhá sešel s exilovým vůdcem Hamásu Chálidem Mišalem.

Předseda Fatáhu Mahmúd Abbás (vlevo) a vůdce Hamásu Chálid Mišal

Sjednocení národa

Zprávy o tom, že už se obě skupiny dohodly na společné vládě, mluvčí Fatáhu Ahmad Asaf popřel. Řekl ale, že se o to všichni snaží. "Naše srdce jsou národní jednotě otevřená," prohlásil. O snaze skoncovat s dlouholetým konfliktem svědčí také pondělní krok předsedy vlády Hamásu v pásmu Gazy Ismáíla Haníji. Řekl, že se členové Fatáhu mohou do pásma Gazy vrátit.

Fatáh vs. Hamás

Otevřený boj mezi Hamásem a Fatáhem začal v roce 2007. Hamás tehdy důsledně pronásledoval členy Fatáhu působící v pásmu a přinutil je odejít na západní břeh Jordánu. Od té doby se obě strany s přispěním zahraničních prostředníků o usmíření snažily několikrát, ale bez výsledku. Naposledy v roce 2012 podepsaly dohody v Káhiře a v Dauhá, avšak nikdy je neplnily.

Haníja v pondělí prohlásil, že se členové Fatáhu, kteří z Gazy odešli v roce 2007, mohou bez podmínek vrátit. Slíbil také propuštění menšího počtu členů Fatáhu vězněných v Gaze.

ČTĚTE TAKÉ:

Hamás je palestinskou odnoží egyptského Muslimského bratrstva. Bojuje proti Izraeli, který na pásmo uvalil v roce 2006 blokádu. Obyvatelstvo pásma její hospodářské důsledky řešilo tunely pod hranicí s Egyptem, avšak současný režim v Káhiře tyto chodby využívané k pašování zboží nechal zničit. Výsledkem jsou rychle se horšící hospodářské problémy v Gaze.

Autoři: ,