Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrt 5 dívek při únikové hře: oslavovaly narozeniny, selhala elektroinstalace. Zeman kondoloval Dudovi

Policisté před domem v Koszalinu, kde se odehrávala úniková hra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté před domem v Koszalinu, kde se odehrávala úniková hra. | foto: Reuters

Varšava Příčinou pátečního požáru, který vypukl v místnosti během únikové hry v Koszalinu na severu Polska a při kterém zahynulo pět dívek, byly elektrické rozvody neodpovídající standardům. V sobotu to podle agentury AP uvedl velitel polských hasičů Leszek Suski, který rovněž upozornil na nedbalé bezpečnostní postupy. Podle zástupce hasičů šlo tragédii zabránit, pokud by v objektu byl odpovídající únikový východ.

Děvčata, jejichž těla hasiči našli po zlikvidování požáru, se pravděpodobně udusila. Dívky, kterým bylo 15 let, hrou oslavovaly narozeniny jedné z nich. Zraněn byl asi 25letý mladík, který skončil v nemocnici s popáleninami.

Suski k tragédii řekl, že elektrické vedení bylo uděláno ledabyle a bylo umístěno příliš blízko hořlavým materiálům. Člověk, který měl areál na starosti, navíc zřejmě v době požáru nebyl přítomen.

„Bezpečnost nebyla zajištěna, což vedlo k tragédii,“ řekl Suski. Upozornil, že na místě nebyly řádné evakuační plány a že v provozu hasiči zjistili řadu nedbalostí.

„Tragédie se stala především kvůli tomu, že tam nebyl účinný nouzový východ,“ řekl agentuře PAP šéf polských hasičů Leszek Suski.

Místo neštěstí
Policejní auta před místem tragédie v Koszalinu.

Mluvčí místních hasičů Tomasz Kubiak řekl, že při zásahu muselo být použito speciální vybavení, aby se záchranáři mohli silou dostat do místnosti.

Úniková hra

První tzv. 'únikovka' vznikla v Japonsku v roce 2007, odtud se později roznesla do celého světa. Své principy úniková hra přejímá z počítačových her, kde je hráč uvězněn v místnosti, popřípadě celé budově.

K tomu, aby se z ní dostal, se musí společně s dalšími spoluhráči důkladně zorientovat v daném prostoru, najít pomůcky a indicie. Ty hráčovi pomohou luštit úkoly a hádanky, jejichž úspěšné řešení je pro únik klíčové.

Únikové hry se často stylizují do různých období a témat. I v Česku je tak celá řada únikových her, kde se účastníci mohou ocintout ve středověku nebo třeba na kosmické stanici.

Zdroj: Wikipedia

Prezident Miloš Zeman v sobotu poslal svému polskému protějšku Andrzeji Dudovi kondolenční telegram. „Sám jsem otcem, a také proto se mě neštěstí v Koszalinu hluboce dotklo. Soucítím s rodinami, které přišly při požáru o děti a jejichž bolest musí být nezměrná. Přeji jim odvahu, soudržnost a sílu k překonání těchto těžkých chvil. Dovolte mi, vážený pane prezidente, abych vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ vzkazuje v něm Zeman.

Ministr vnitra Joachim Brudziński kvůli tragédii nařídil prověřit bezpečnost podobných zařízení v celé zemi. Podle AP je v Polsku takových areálů provozujících únikové hry přes tisícovku. Mezitím premiér Mateusz Morawiecki kondoloval rodinám obětí. Těm úřady zajistily pomoc psychologů, k podobnému kroku pro kamarády dívek přistoupila i škola, kterou děvčata navštěvovala.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!