Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrt Americe, smrt Izraeli! volali Íránci

Svět

  14:30
TEHERÁN - Nejvyšší íránští představitelé dnes vzdali poctu zakladateli íránské islámské republiky ajatolláhu Mohammadu Rúholláhu Chomejnímu. Ceremonií v Chomejního mauzoleu v Teheránu začaly letošní oslavy 30. výročí vítězství islámské revoluce v Íránu, která podle íránských představitelů nyní překračuje hranice země.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se zdraví se svými příznivci foto: ATTA KENAREAFP

Obřad v mauzoleu, jehož se zúčastnili nejvyšší duchovní a politický vůdce ajatolláh Alí Chameneí, prezident Mahmúd Ahmadínežád i ministři a armádní představitelé, se nesl v duchu výpadů proti Spojeným státům a Izraeli a hesel odsuzujících nedávnou izraelskou ofenzivu v palestinském pásmu Gazy. "Dnes, po 30 letech, je revoluce stále živá a vytrvalá," citovala agentura AFP prohlášení prezidenta Ahmadínežáda.

"Jsme stále na začátku cesty a největší vývojové etapy teprve přijdou. Tato revoluce bude pokračovat s boží pomocí až do nastolení spravedlnosti," řekl Ahmadínežád, který se hodlá v červnových prezidentských volbách ucházet o druhý mandát."I když se tato revoluce uskutečnila v Íránu, není omezena hranicemi Íránu," dodal.

"Díky islámu jsme byli svědky vítězství v Gaze a v Libanonu," prohlásil Hasan Chomejní, vnuk zakladatele islámské revoluce. Jeho slova uvítali přítomní provoláváním "Smrt Americe, smrt Izraeli!".

Oslavy trvají deset dní
Každoroční oslavy výročí islámské revoluce v Íránu trvají deset dnů a končí 10. února, tedy v den svržení šáha Mohammada Rezy Pahlavího. Ten už v polovině ledna 1979 s rodinou opustil Írán, k čemuž ho přiměla vrcholící vlna lidových nepokojů, jež byly inspirovány šíitským duchovenstvem požadujícím důslednou islamizaci státu.

Následně se pak 1. února do Íránu triumfálně vrátil ajatolláh Chomejní z patnáctiletého exilu v Iráku a ve Francii a o deset dnů později se stal faktickým vládcem v zemi. Vítězství islámské revoluce se 11. února slaví v Íránu jako státní svátek.

Mauzoleum zdobí obrovská fotografie ajatolláha Chomejního, na níž je zachycen při výstupu z letadla společnosti Air France. Po všechny následující roky připomíná Chomejního návrat do Íránu symbolizující vítězství islámské revoluce zvonění zvonů ve všech školách, ve vlacích a na lodích. Ty se rozeznějí vždy přesně v 09:33 místního času (07:33 SEČ).

Jeden z transparentů zdobících mauzoleum připomíná Chomejního výrok "Islámská revoluce je výsledkem obětí mučedníků". "Ubráníme principy a odkaz imáma Chomejního," ujišťuje na dalším transparentu současný nejvyšší duchovní a politický vůdce islámské revoluce a íránského lidu Chameneí.Nástupcem Chomejního se stal po jeho smrti v roce 1989.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat