Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrt hladovkáře vyvolala na Ukrajině bouře

Svět

  13:05
KYJEV - Ve východoukrajinském Doněcku v noci na pondělí zemřel jeden z hladovkářů, který se zapojil do protestu proti krácení sociálních dávek pro bývalé záchranáře z Černobylu. Smrt ve městě vyvolala bouři nevole a vlnu násilností.

Ve východoukrajinském Doněcku v noci na pondělí zemřel jeden z hladovkářů, který se zapojil do protestu proti krácení sociálních dávek pro bývalé záchranáře z Černobylu. foto: Reuters

Podle místních médií sedmdesátiletý Hennadij Konopljov zemřel na zástavu srdce při násilné likvidaci stanového tábora, kterou na základě soudního rozhodnutí v noci provedla policie. Vyšetření případu požaduje prezident Viktor Janukovyč.

Ve východoukrajinském Doněcku v noci na pondělí zemřel jeden z hladovkářů, který se zapojil do protestu proti krácení sociálních dávek pro bývalé záchranáře z Černobylu.

Několik desítek členů záchranných čet, kteří se podíleli na likvidaci následků havárie jaderné elektrárny v Černobylu, od poloviny listopadu drželo v centru Doněcka hladovku.

Protestovali tak proti snižování sociálních dávek, které si vynutil úsporný program vlády. Ta jejich nároky uznává, ale vzhledem k rozpočtovým škrtům je odmítá uspokojit.

Nejsou peníze

Cedule, varující před radiací, před továrnou Černobyl.

Mimořádné sociální dávky na Ukrajině pobírají tisíce černobylských záchranářů a příslušníků jejich rodin.

Přestože jejich výši stanovenou zákonem potvrdilo několik ukrajinských soudů, premiér Mykola Azarov minulý týden v televizi přiznal, že ve státní pokladně na dávky nejsou peníze.

Parlament navíc projednává novelu zákona, podle níž by výše dávek nebyla pevně stanovena právním předpisem, ale rozhodovala by o ní vláda.

Do hladovky se zapojilo postupně až 200 lidí, z nichž 50 muselo být převezeno ve špatném zdravotním stavu do nemocnice.

Úřady pro hladovkáře postavily vytápěný stan a nabízely jim teplou stravu a základní lékařské ošetření.

Když ale městský soud rozhodl, že hladovka je protizákonná, policie stan strhla a v nastalém chaosu jeden z hladovkářů zkolaboval.

Muž, který podle zdravotníků trpěl ischemickou chorobou srdeční, v noci na pondělí při převozu do nemocnice zemřel.

Senioři ozbrojení vidlemi

Zpráva o smrti hladovkáře vyvolala ve městě bouři nevole.

Na centrálním náměstí se shromáždila stovka rozhořčených důchodců vyzbrojených lopatami a vidlemi, která zaútočila na doněcký oblastní úřad.

Útočníci zničili vstupní dveře do budovy a rozbili několik oken a výkladních skříní, než je vytlačila policie. Jeden z policistů byl při zásahu zraněn a v bezvědomí převezen do nemocnice.

Zpráva o smrti hladovkáře vyvolala ve městě bouři nevole. Na centrálním náměstí se shromáždila stovka rozhořčených důchodců vyzbrojených lopatami a vidlemi, která zaútočila na doněcký oblastní úřad.
Zpráva o smrti hladovkáře vyvolala ve městě bouři nevole. Na centrálním náměstí se shromáždila stovka rozhořčených důchodců vyzbrojených lopatami a vidlemi, která zaútočila na doněcký oblastní úřad.

Na náměstí se mezitím dostavili i hladovkáři, kteří na rozdělaném ohni demonstrativně spálili bundu s nápisem "Janukovyč - náš prezident". Právě takové bundy loni při prezidentské volební kampani nosili stoupenci nynějšího prezidenta.

Opozice žádá vyšetření

Napětí v Doněcku se přeneslo i do Kyjeva. Opozice soustředěná kolem volebního bloku Baťkivščyna, jemuž předsedá vězněná expremiérka Julija Tymošenková, žádá vyšetření doněckých nepokojů, demisi oblastních funkcionářů a svolání mimořádné parlamentní schůze.

Prezident Janukovyč nařídil ukrajinskému generálnímu prokurátorovi vyšetřit okolnosti smrti doněckého hladovkáře.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...