Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Smrt Gotta je v Německu a dalších zemích zpráva číslo jedna, informují o tom všechny servery a televize

Titulní stránce německého zpravodajského serveru bild.de vévodí zpráva o smrti českého zpěváka Karla Gotta. foto: Reprofoto bild.de

Berlín - O úmrtí Karla Gotta informují ve speciálních hlášeních všechny hlavní německé zpravodajské televize i weby. Pro řadu z nich je to ve středu zpráva číslo jedna. Český zpěvák, který zemřel v úterý krátce před půlnocí ve věku 80 let, má v Německu dodnes řadu fanoušků.
  11:03

Jako o „přelomové zprávě“ (breaking news) o Gottově smrti informovaly například televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild. Medailonky k úmrtí Gotta přinášeji také rakouská média. Označují zpěváka za legendu, jeho hity spojily několik poválečných generací.

Titulní stránce německého zpravodajského serveru bild.de vévodí zpráva o smrti...
Slovenská média informují o smrti Karla Gotta

Právě web nejčtenějších německých novin patří k těm, kde je zpráva o úmrtí zpěváka tou hlavní. „Karel Gott je mrtvý,“ píše velkým písmem Bild, který informaci doplnil černobílou fotografií české hvězdy. Podobně jako další média připomíná Gotta jako „Zlatý hlas z Prahy“, který se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, kterou i v Německu zná několik generací posluchačů.

„V Karlu Gottovi zemřel velký tenor a zpěvák populární hudby,“ konstatuje Bild a připomíná, že Gott, který v poslední době bojoval s akutní leukémií, za svůj život prodal přes 50 milionů nahrávek.

„Nejpozději s písní o Včelce Máje se Karel Gott prozpíval do srdcí německých fanoušků. Ve své vlasti byl oslavován jako legenda,“ poznamenává na svém webu televize n-tv, podle níž plzeňský rodák byl jednou z největších hvězd populární hudby.

„S titulní melodií ke kreslenému seriálu Včelka Mája se jeho hlas stal známý pro generace německy mluvících dětí,“ píše deník Süddeutsche Zeitung. Připomíná, že Gott vystupoval zhruba 60 let a prodal přes 50 milionů nahrávek. Vedle dětské melodie vyzdvihuje třeba píseň Lady Carneval.

„Podepsal antichartu“

„Velmi šarmantní Karel Gott očaroval generace posluchačů s písněmi jako Včelka Mája a Schicksalsmelodie. Pro řadu Čechů byl prostě jen Mistr - mistr populární hudby,“ konstatuje DPA, podle níž každá generace zná alespoň některý z Gottových hitů.

I kvůli své dlouhé kariéře se podle DPA řadě Čechů zdál Gott být prakticky nesmrtelný. Proto bylo šokem, když mu lékaři v listopadu 2015 diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. „Ale Karel Gott zůstal statečný, podrobil se chemoterapii a odmítl léčení v zahraničí,“ podotýká německá agentura. Letos v září, jak připomíná, pak přišla hrozivá zpráva o tom, že trpí akutní leukémií.

Ve svém profilu DPA upozorňuje i na to, že Gott podepsal takzvanou antichartu zaměřenou proti hnutí za lidská práva Charta 77 iniciovanému Václavem Havlem a dalšími disidenty. Pro zruinovaný socialistický režim byl také důležitým zdrojem deviz. „Všechno bylo prominuto, když se Gott 4. prosince 1989 během sametové revoluce - demokratického přerodu v Československu - objevil na jednom ze shromáždění,“ míní DPA.

V Česku byl legendou, konstatuje Süddeutsche Zeitung. Zapsal se i do německých srdcí, míní n-tv.

Rakouská média informují o smrti Karla Gotta

Medailonky k úmrtí Karla Gotta přináší i řada rakouských médií, která píší o legendárním zpěvákovi, jehož hity spojily několik poválečných generací. Mnohá z nich uvádějí, že „Zlatý hlas z Prahy“ se proslavil mimo jiné písní Včelka Mája, připomínají ale i další z desítek hitů a také to, že v roce 1968 reprezentoval Rakousko v hudební soutěži Eurovize.

„Legenda populární hudby zemřela. Gottův hlas provázel první lásky celé poválečné generace,“ píše web rakouského deníku Kurier.

Zemřel popový král zpěvák, píšou Slováci

Zemřel československý popový král, největší hlas Česka, fenomenální zpěvák, píší slovenská média v reakci na zprávu o úmrtí Karla Gotta. Informacizaznamenaly na svých webech všechny přední slovenské listy i zpravodajské portály. Gott během své dlouhé kariéry vystupoval i na Slovensku.

„Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovali ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko,“ uvedl list Sme.

Slovenská média informují o smrti Karla Gotta

V rozsáhlém nekrologu list také napsal, že zpěvák měl vlažný postoj ke komunistickému režimu v někdejším Československu. „Zlatý slavík Gott sice přistupoval ke kompromisům, ale jeho hlasu se režim bál. Jeho popularita totiž výrazně převyšovala moc všech komunistů dohromady,“ dodal deník.

Podle Sme vzácnou profesionalitu Gotta, kterému bylo dříve diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin, nenarušila ani jeho nemoc.

Slovenská média informují o smrti Karla Gotta

„Byl nejznámější popovou hvězdou, která vzešla z Československa. Jeho kariéra přesáhla šest dekád na scéně a prodal miliony nahrávek doma i v zahraničí, zvláště v Německu,“ napsal list Denník N, který Gotta označil za československého popového krále.

„Sinatra východního bloku,“ píší v Polsku

Zprávu o úmrtí Karla Gota přinášejí i polská média s komentáři, že navždy odešel nejslavnější český zpěvák, legenda, která byla označována za Franka Sinatru východního bloku.

„Byl velice populární nejen v Česku, ale také v Německu a Rusku,“ uvedla rozhlasová stanice TOK FM a poznamenala, že Karel Gott, nejslavnější zpěvák české populární hudby, od roku 1965 vydal skoro 300 alb a prodal desítky milionů desek.

Polská média informují o smrti Karla Gotta

„Snil o tom, že se stane malířem. Usiloval o místo na akademii, ale nebyl přijat ke studiu. Rezignoval a šel se učit elektrikářem,“ připomněla stanice RMF 24 začátky pozdějšího „Sinatry východního bloku“.

„Vystupoval na scénách celého světa, měl stovky milostných příhod, vydal více než 180 desek, jejichž náklad se podle různých zdrojů odhaduje až na 100 milionů kusů,“ poznamenala televize TVN 24.

Server Onet zesnulého označil za legendu; „zlatý hlas z Prahy“ zpíval nejen česky, ale i německy, anglicky, italsky a rusky. Onet citoval vyjádření polské zpěvačky Haliny Mlynkové, podle které Gott byl „Bohem vyvolený umělec a velký člověk..., takový člověk tady zůstává navždy, i když se mu musí dovolit odejít“.

Hvězda světové populární hudby

Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za „hvězdu světové populární hudby první velikosti“.

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. „Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů,“ tvrdí agentura.

„Zemřel král českého popu,“ napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott „byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí“, k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

„V mnoha zemích jej nazývali ‚českým slavíkem‘,“ napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

„Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců,“ poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Událost zaznamenaly i hlavní tiskové agentury za mořem. „Český populární zpěvák, který se stal hvězdou za železnou oponou, zemřel,“ napsala například americká agentura AP s připomínkou, že Gott od 60. let minulého století vydal na 300 alb a prodal desítky milionů desek ve své vlasti, v Sovětském svazu a „všude v komunistickém světě“.

Agentura Reuters označila Gotta za nejlépe prodávaného českého zpěváka s hedvábně hladkým tenorem, který se stal hvězdou už za komunismu a zůstal populárním i po jeho pádu. Ve vlasti byl mnohokrát zvolen nejoblíbenějším zpěvákem a jeho popularitou neotřásl ani podpis Anticharty, dokumentu proti hnutí za lidská práva Charta 77.

Autor: