25. listopadu 2013 11:09, aktualizováno  13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrtelná přestřelka v Benghází: libyjská armáda se střetla s islamisty

Ozbrojené střety mezi libyjskou armádou a islamisty ze salafistické skupiny Ansan aš-šaría | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojené střety mezi libyjskou armádou a islamisty ze salafistické skupiny Ansan aš-šaría | foto: Reuters

TRIPOLIS Armáda ve východolibyjském Benghází je v pohotovosti kvůli pondělnímu střetu s islamisty. Zahynulo při něm devět osob a padesátka lidí utrpěla zranění. S odvoláním na vládní zdroj o tom informovala agentura AFP. Boje se rozšířily do ulic města a armáda povolala i speciální jednotky.

Vojsko stojí proti skupině salafistů Ansan aš-šaría, která na východě působí od svržení režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011. Skupina usiluje o zavedení islámského práva do společnosti a jejími členy jsou také milicionáři, kteří se podíleli na Kaddáfího svržení.

 Mluvčí nemocnice, kam byli oběti i zranění převezeni, řekla, že mezi raněnými jsou vojáci i civilisté, z nichž někteří se dostali do palby náhodně.

Ansar aš-šaría své mrtvé a raněné vozí na kliniku, kterou tato skupina ovládá, takže množství obětí z její strany zatím není jasné.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Podle armády přestřelka začala, když se jedna jednotka vojáků přiblížila k velitelství salafistů. Salafisté prý začali na vojáky střílet a ti palbu opětovali. Boje se pak ale rozšířily do dalších částí města. Lidé slyšeli palbu i před klinikou provozovanou islamisty ve čtvrti Salmání.

Ansar aš-šaría má na svědomí vraždy několika soudců i vojáků a je podezřelá z loňského útoku na americký konzulát v Benghází. O život při něm přišel americký velvyslanec a další tři Američané. Ansar aš-šaría patří k silně vyzbrojeným skupinám, proti nimž se vláda podle AFP neodvažovala rázně zakročit z obav z krveprolití. Skupina nedávno vydala prohlášení, v němž tvrdí, že neuznává státní instituce ani státní bezpečnostní složky.

Libyjské milice, které svrhly minulý režim, zůstávají v Libyi ozbrojené a odmítají se podřídit vládním bezpečnostním složkám. V Tripolisu se proti nim zvedla silná vlna nevole, lidé stávkují a denně protestují. Minulý týden vláda nařídila, aby se všechny skupiny z hlavního města a okolí stáhly. Některé z nich uposlechly, avšak další v metropoli zůstaly. Vláda je chce odzbrojit a ty členy, kteří budou chtít, začlenit do bezpečnostních sil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!