Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrtící ebolou se nakazil další lékař: Američan z humanitární organizace

V Libérii se smrtícím virem ebola nakazil americký lékař z humanitární... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Libérii se smrtícím virem ebola nakazil americký lékař z humanitární... | foto: Reuters

MONROVIA/FREETOWN Epidemie smrtelné choroby ebola v západoafrické Libérii má další oběť: amerického lékaře Kenta Brantlyho z humanitární organizace Samaritan’s Purse. Brantly je nyní v péči nemocnice v Monrovii. Liberjské úřady již předtím oznámily úmrtí místní lékařské kapacity Samuela Brisbana, jenž působil v největší nemocnici v zemi.

Brantly je ředitelem centra spravovaného organizací Samaritan´s Purse v Libérii. Na několika snímcích je zachycen, jak ošetřuje nemocné v plastovém obleku, v němž trávil několik hodin denně.

Doktor Kent Brantly (vlevo) ošetřuje pacienta nakaženého ebolou.

Doktor Kent Brantly (vlevo) ošetřuje pacienta nakaženého ebolou.

Při svém nedávném veřejném vystoupení upozornil, že mezi nakaženými a mrtvými je mnoho zdravotníků, kteří přišli do styku s nemocnými. Podle mluvčí humanitární organizace Brantlyho manželka a děti žily s lékařem v Africe, ale právě nyní jsou v USA.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Podlehl i špičkový lékař

Další oběť nákazy, špičkový liberijský lékař Samuel Brisbane, podle AP v minulosti působil jako lékařský poradce bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora. Ebolou se podle zpráv nakazil před třemi týdny a nemoci nakonec podle představitele liberijského ministerstva zdravotnictví podlehl. Ebolou se nakazil také hlavní lékař v Sieře Leone. Tamní prezidentský úřad ve čtvrtek oznámil, že devětatřicetiletý virolog Sheik Umar Khan, který léčil více než stovku pacientů nakažených ebolou, byl převezen do lékařského zařízení organizace Lékaři bez hranic.

VÍCE ZDE:

Nejvíce případů nakažení v Sieře Leone připadá na východní oblasti u hranice s Guineou. Virus tam usmrtil už 219 lidí. Saudatu Koromaová byla z Freetownu na západě země a v tamní nemocnici zjistili, že je nakažená virem eboly. Když z nemocnice odešla, úřady vyhlásily pátrání a obrátily se se žádostí o pomoc na veřejnost. Žena se nakonec sama přihlásila a byla přijata k léčbě na východě země, kde zemřela. V západoafrické Libérii má ebola podle Světové zdravotnické organizace (WHO) 129 obětí.

Liberijská prezidentka Ellen Johnson Sirleafová oznámila, že hranice země budou uzavřeny. „Výjimkou budou hlavní vstupní stanoviště, kde budou vytvořena kontrolní centra. Musí být dodržována přísná preventivní opatření,“ prohlásila Sirleafová podle agentury Reuters.

Žádný lék

Na ebolu neexistuje žádná vakcína ani lék. V pátek ohlásila první případ úmrtí Nigérie, kde zemřel Liberijec po příletu do Lagosu. Ve snaze zabránit šíření nemoci Nigérie vyhlásila pohotovost v přístavech, na letištích a pozemních hraničních přechodech.

Virem se v Africe nakazilo přes 1000 lidí, v Sieře Leone, Libérii a Guineji virus od února usmrtil 672 osob. První případ úmrtí má metropole Sierry Leone Freetown. Zemřela tam žena, kterou z nemocnice přes odpor personálu odvezli ve čtvrtek příbuzní.

Smrtící ebola

 • Virus eboly v roce 1976 identifikoval jako první mladý belgický virolog Peter Piot. Bylo mu 27 let a dostal za úkol objasnit příčinu velkého počtu úmrtí v Kongu, někdejším Zairu, které bylo do roku 1960 belgickou kolonií.
 • Piot popsal, že když letadlo jeho tým dopravilo z Kinshasy do asi 1000 kilometrů vzdálené Bumby, nechal pilot zapnuté motory a rozloučil se nikoli výrazem na shledanou, ale sbohem, protože tým se dostal do míst, kde umíraly desítky lidí.
 • Cílem skupiny byla tehdy vesnice Yambuku. Členové tamní katolické mise se stáhli do domu, kolem nějž vytvořili sanitární kordon s nápisem Prosím nepostupujte dále, hrozí vám smrt. Čtyři členové mise totiž už zemřeli a ostatní se modlili a čekali na smrt.
Testy na přítomnost viru ebola.

Testy na přítomnost viru ebola.

 • Piotova skupina systematicky získávala informace o šíření viru v celém regionu a zjistila, že virus se šíří pouhým dotykem těla zemřelého. Tým pak zavedl karantény v nemocnicích a izolaci všech, kdo přišli do kontaktu s nakaženými.
 • Jméno pak onemocnění dostalo podle nejbližší řeky Eboly. Piot do Yambuku zavítal podruhé letos v únoru a sešel se tam s ošetřovatelem, který se nakazil v roce 1976 a přežil. Belgický virolog, který se později v životě zabýval výzkumem AIDS, řekl, že pro nynější epidemii eboly má tutéž radu, jaká platila v 70. letech: "Mýdlo, rukavice, izolace pacientů, používání jednorázových injekčních jehel a karanténa všech nemocných." "Teoreticky by mělo být snadné ebolu zvládnout. Neměli bychom zapomínat, že je to nemoc související s chudobou a nefunkčním zdravotnickým systémem," dodal.
 • ,

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

  ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

  Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...