13. června 2015 8:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smrtící virus MERS se šíří, Korea hlásí další nakažené

Čínští turisté v Soulu kvůli nákaze MERS nosí roušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští turisté v Soulu kvůli nákaze MERS nosí roušky. | foto: Reuters

SOUL Jihokorejské ministerstvo zdravotnictví v sobotu ohlásilo další úmrtí a 12 nově nakažených osob nebezpečným koronavirem MERS. Celkem se v zemi nakazilo již 138 osob a 14 jich zemřelo, napsala agentura Reuters.

Mezi nakaženými je nově i řidič sanitky, který minulý týden převážel jiného pacienta. Novým mrtvým je 67letá žena, která se nakazila z kontaktu s jiným pacientem. Mezi mrtvými jsou převážně starší pacienti nebo ti, kteří již před nákazou měli jiné vážné zdravotní problémy.

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že nákaza MERS v zemi je rozsáhlá a složitá a WHO očekává zvyšování počtu nemocných.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.

Lidé v Soulu nosí masky jako prevenci proti nákaze MERS.
Kontrola teploty po příletu ze Soulu.

Infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome) způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), jež v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS.

ČTK