11. prosince 2013 10:21, aktualizováno  13:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Smutečnímu konvoji s Mandelovou rakví vzdaly hold davy lidí

Vzpomínky na Mandelu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzpomínky na Mandelu | foto: Reuters

PRETORIA Smuteční konvoj v úterý dopravil tělo zesnulého exprezidenta Nelsona Mandely do sídla jihoafrické vlády v Pretorii. S hrdinou boje proti apartheidu se v ulicích města loučily davy lidí.

Rakev zahalená do jihoafrické vlajky dorazila ve středu ráno do Pretorie z asi padesát kilometrů vzdáleného Johannesburgu. Tam měli Jihoafričané první příležitost rozloučit se se zesnulým prezidentem při ceremonii na fotbalovém stadionu. Právě tam totiž Mandela vystoupil na veřejnosti před třemi lety naposledy. Pietního aktu se zúčastnilo několik desítek tisíc lidí.  

Konvoj s rakví v ulicích Pretorie provázely stovky lidí i navzdory časným ranním hodinám, kdy metropolí projížděl.

Tělo historicky prvního černošského prezidenta JAR a bojovníka proti apartheidu bude až do pátku vystaveno ve skleněné rakvi v sídle vlády. Právě tam Mandela před dvaceti lety složil prezidentský slib.

NELSON MANDELA (1918-2013)

Lidé se na rozloučení s Madibou musí "registrovat"

Rozloučit se s Madibou, jak zní jeho kmenové jméno (v překladu znamená táta), bude moci veřejnost až od poledne. Do té doby je prostranství vyhrazeno rodinným příslušníkům a význačným hostům. Českou republiku bude zastupovat ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

Již nyní se ve frontě za sebou štosují davy lidí. "Už v devět ráno nás tu byla asi tisícovka," odhaduje reportérka Lidových novin Iveta Polochová, která dění sleduje na místě. Lidé se scházejí nikoliv přímo před úřadem vlády a prezidenta, kde je tělo vystaveno, ale před budovou pretorijské univerzity. Každý, kdo se chce s Madibou rozloučit, se totiž musí nechat "registrovat": dostane se mu označení prstu barvou, aby se nemohl vrátit podruhé, podobně jako tomu bývá třeba u voleb.

Na místě navzdory ostrému slunci a dlouhému zástupu lidí panuje přátelská atmosféra. "Nikdo tu není naštvaný, všichni se chovají mírumilovně a klidně. Akorát, když chtěl někdo předběhnout frontu, tak ho lidé okřikli," popisuje čekání na rozloučení s Mandelou Polochová. Lidé se podle ní spontánně dávají do řeči a navazují přítelství. Vzájemně si pomáhají, když se třeba schovávají před spalujícím, poledním sluncem pod deštníky.

Uctít památku exprezidenta budou moci až do půl šesté večer. Poté jeho tělo převezou do márnice v pretorijské vojenské nemocnici. Následujícího rána bude rakev opět převezena do sídla vlády a prezidenta.

Definitivně poslední cesta čeká Mandelu o víkendu do necelých dvacet kilometrů vzdálené vesnice Qunu, kde kdysi vyrůstal a kam se později po svém propuštění na svobodu také vrátil. Tam bude se všemi oficialitami za přítomnosti světových státníků pohřben.

, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!