21. března 2018 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sňatky naoko. 850 celníků a policistů zasahovalo proti fingovaným manželstvím

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Svatba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN V Německu a v České republice policie provedla rozsáhlý zátah proti organizovanému zprostředkováváni sňatků naoko. V Německu zhruba 850 policistů a celníků od rána prohledalo téměř stovku objektů v sedmi spolkových zemí, informovala v úterý agentura DPA.

Policie, která pátrala po důkazech o organizovaném zprostředkovávání fingovaných sňatků, vede souběžně dvě různá vyšetřování. Při raziích bylo zadrženo několik důvodně podezřelých osob, řekla mluvčí státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Těžištěm vyšetřování fingovaných sňatků a práce načerno je spolková země Hesensko.

Podle frankfurtského státního zastupitelství dopomáhali v úterý zadržení podezřelí od konce roku 2015 svým „zákazníkům“ k fingovaným sňatkům s ženami ze zemí Evropské unie. Většina těchto mužů pocházela z Kosova. Někteří z nich byli ochotni zaplatit pěticiferné sumy v eurech za sňatek s ženami z Česka, Rumunska nebo Bulharska. Státní zastupitelství předpokládá, že takto byly uzavřeny stovky sňatků naoko.

Někteří obvinění kromě toho jakožto zástupci stavebních firem zajišťovali práci načerno a pracovníkům a výdaje na jim vyplácené mzdy vykazovali s pomocí falešných faktur od „servisních firem“. Krátili tak daně z příjmu a z obratu. Kromě toho se státní zastupitelství domnívá, že na sociálním pojištění neodvedli zhruba šest milionů eur (více než 152 milionů korun).

Akce měl vést německo-vietnamský gang

Organizování sňatků naoko je předmětem vyšetřování údajné skupiny převáděčů ve Frankfurtu nad Odrou na východě Německa. „Dosud jsme nikoho nezadrželi,“ řekl k tomuto případu mluvčí spolkové policie.

Zhruba stovka policistů se v úterý podílela na prohledání 12 bytů a komerčních  prostor v Berlíně a ve spolkových zemích Braniborsko, Sasko-Anhaltsko a Hesensko.


Vyšetřování s těžištěm na východě Německa se zaměřuje na německo-vietnamský gang, který za peníze údajně zprostředkovával fingované sňatky vietnamským mužům. Právo na pobyt v Německu si chtěli zajistit sňatky s Němkami, které za to dostaly od 5000 do 7000 eur. Sňatky byly podle DPA uzavírány v Dánsku.

ČTK
  • 5Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj