2. března 2018 11:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněhová bouře dál sužuje Irsko i Británii, povolána byla i armáda

Vysoké vlny se tříští o skalnaté pobřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké vlny se tříští o skalnaté pobřeží. | foto: ČTK

DUBLIN/LONDÝN Sněhová bouře Emma v pátek ochromila značnou část Irska. V Británii povolaly úřady na pomoc stovkám lidí, kteří uvázli na zavátých silnicích, dokonce armádu, informovala v pátek agentura Reuters. Podle meteorologů je aktuální zimní počasí na Britských ostrovech nejhorší za posledních 30 let. Omezení v letecké dopravě se dotklo i spojení Dublinu s Prahou.

Po několika dnech mrazů, kterým v Británii přezdívali Bestie z Východu (Beast from the East) doputovala do Irska a jižní části Británie bouře Emma. Přívaly sněhu, které s sebou přinesla, ochromily na mnoha místech silniční i železniční dopravu a komplikace způsobily i na letištích.

Přinejmenším 24 tisíc domácností a podniků v Irsku je bez elektřiny, uzavřeny zůstaly školy a dublinské letiště zrušilo všechny lety. Omezení se dotklo i spojení s Prahou. Podle stránek Letiště Václava Havla byly v pátek mezi českou metropolí a Dublinem zrušeny dva páry letů.

Muž sleduje vlny tříštící se o pobřeží.
Bouře Emma rozbouřila moře.

Vojáky britské úřady povolaly, aby pomohli stovkám lidí, kteří uvázli na zasněžených silnicích, a převezli je v případě potřeby do nemocnice či nouzových ubikací. Stejně jako v Irsku i na jihu Británie řada dětí kvůli počasí zůstala v pátek místo školy doma. Většina britských letišť včetně londýnských Heathrow, Gatwick a City v pátek zrušila některé lety. Ve Skotsku zůstalo zavřených také 15 soudů.

ČTK