2. května 2019 19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněmovna reprezentantů podpořila pařížskou klimatickou dohodu. Trump bude zákon nejspíš vetovat

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Washington Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná opozičními demokraty ve čtvrtek schválila zákon blokující rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské dohody o ochraně klimatu.

O zákonu by měl hlasovat Senát, který ho podle amerických médií vzhledem k republikánské většině téměř jistě neschválí. I kdyby se tak stalo, prezident už dal najevo, že by zákon vetoval.

Trump dal Američanům už před dvěma lety najevo, že se pařížskou dohodou z roku 2015 nehodlá řídit. Smlouva má prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa dohoda poškozovala americké hospodářské zájmy.

Sněmovna reprezentantů schválila návrh na zablokování prezidentova rozhodnutí poměrem hlasů 231 ku 190. Zákon má zajistit, že Spojené státy závazkům převzatým v pařížské dohodě dostojí. Podle předkladatelky Kathy Castorové jde o významný signál, že demokraté berou boj proti klimatickým změnám vážně.

Mitch McConnell, šéf republikánské většiny v Senátu, ale schválení zákona v horní komoře vyloučil. Jde podle něj o „gesto, které má podvázat sílu americké ekonomiky,“ jež v Senátu neobstojí. Podle republikánů by pařížská dohoda v USA zbavila práce 2,7 milionu lidí, rozvrátila by celou ekonomiku a prospěla jen konkurentům v Indii a Číně.

ČTK