30. října 2019 7:27, aktualizováno  11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněmovna reprezentantů USA uznala masakr Arménů za genocidu. Erdogan rezoluci označil za bezcennou

Těmto Arménům nařídily osmanské úřady, aby se shromáždili na náměstí. Nedlouho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těmto Arménům nařídily osmanské úřady, aby se shromáždili na náměstí. Nedlouho... | foto: Wikipedia

Washington/Ankara Sněmovna reprezentantů USA v úterý drtivou většinou odhlasovala rezoluci, která uznává masakr stovek tisíc Arménů v Osmanské říši během první světové války za genocidu. Turecko si poté předvolalo amerického velvyslance v Ankaře Davida Satterfielda. Turecký prezident Erdogan označil rezoluci za bezcennou. Dodal, že Turecko dokument neuznává a turecký parlament na něj odpoví.

Turecké ministerstvo zahraničí text dokumentu také odsoudilo. Šéf tiskového odboru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana varoval, že kongresmani ponesou odpovědnost za zhoršení bilaterálních vztahů.

„Ti, kteří hlasovali pro rezoluci, budou odpovědní za zhoršení kritických strategických vztahů v neklidném regionu,“ napsal na twitteru šéf tiskového oddělení Erdoganova úřadu Fahrettin Altun. Poznamenal také, že Erdogan v minulosti vyjádřil soustrast arménské komunitě a vyzval k vytvoření společné historické komise, která by události z té doby prozkoumala.

Altun se rovněž obrátil na Arménce, které vyzval, aby si nenechali ze své historie učinit politický nástroj. „Politizace historie pro politické potřeby je nepřijatelná,“ zdůraznil Altun a varoval před podobnými zásahy ze zahraničí, které podle něj do regionu přináší jen bolest.

Těmto Arménům nařídily osmanské úřady, aby se shromáždili na náměstí. Nedlouho...
„Milion Arménů zabitých nebo v exilu,“ Titulek v listu New York Times, 15....

Rezoluci odsoudil i Erdoganův mluvčí Ibrahim Kalin. „Arménská rezoluce Sněmovny reprezentantů USA je jedním z ostudných příkladů zneužití historie jako politického nástroje,“ uvedl.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí světa. Předloni v dubnu tak jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance 1,5 milionu mrtvých je nadhodnocená. Mrtvé Ankara navíc považuje za oběti občanské války.

Sněmovna žádá uvalení sankcí na Turecko

Sněmovna ve stejný den schválila usnesení, v němž prezidenta Donalda Trumpa vyzývá, aby na Turecko kvůli ofenzivě v severní Sýrii uvalil sankce.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu obě rezoluce na twitteru odsoudil. Americkou vládu vyzval, ať se střeží dalších kroků, které by mohly poškodit vzájemné vztahy obou zemí.

Çavuşoglu ve tweetu napsal, že Turecko svou nynější ofenzivou v pohraničním pásmu v severovýchodní Sýrii zmařilo „velkou hru“ a hlasování americké Sněmovny reprezentantů mělo být pomstou za tuto operaci.

„Ti, jejichž plány přišly vniveč, se obrátili k zastaralým rezolucím. Ty skupiny, které se domnívají, že se tak pomstí, se mýlí. Toto ostudné rozhodnutí těch, co v politice zneužívají historii, je pro naši vládu a lid nezákonné a neplatné,“ napsal šéf turecké diplomacie na twitteru.

Případné sankce by se podle Çavuşoglua příčily spojenství Ankary a Washingtonu v NATO. Podle tureckého resortu obrany se sankce dále neslučují s podmínkami pětidenního příměří, které 17. října Turecko a Spojené státy ohledně severní Sýrie uzavřely. O šest dní později dojednalo dohodu o příměří Turecko s Ruskem. Trump den poté oznámil odvolání sankcí, které Washington na Ankaru uvalil po vpádu na severovýchod Sýrie.

V sobotu se americký konvoj, který čítá přes deset vozidel, pohyboval jižně od...
V sobotu se americký konvoj, který čítá přes deset vozidel, pohyboval jižně od...

Turecko zde 9. října zahájilo operaci Pramen míru, jejímž cílem bylo vytlačit ze syrského pohraničí kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy.

YPG přitom pomáhaly Spojeným státům v boji proti teroristické organizaci Islámský stát. V souvislosti s tureckou ofenzívou čelily USA kritice, že tuto operaci umožnily, když před jejím zahájením oznámily odsun svých vojáků ze severu Sýrie.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!