25. září 2019 7:15, aktualizováno  9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněmovna reprezentantů USA zahájí kroky k sesazení Trumpa. Hon na čarodějnice, reagoval prezident

Šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová. | foto: Reuters

Washington Americká Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Oznámila to šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová. Procedura takzvaného impeachmentu může vést k odvolání prezidenta, což ale vzhledem k převaze Trumpových republikánů v Senátu není příliš pravděpodobné. Trump oznámení Pelosiové označil za „hon na čarodějnice“.

Krok demokratů přichází několik dní po obviněních vůči Trumpovi v souvislosti s jeho červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Pelosiová mimo jiné uvedla, že Trump „vážně porušil ústavu“ a že „nikdo nesmí stát nad zákonem“. Podle ní Trump svými činy zradil „prezidentskou přísahu, národní bezpečnost i integritu voleb“.

Podle médií měl Trump v telefonátu na Zelenského naléhat, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena kvůli podezření z korupce za jeho podnikání na Ukrajině. Biden je synem Joea Bidena, který je favoritem na demokratickou kandidaturu v amerických prezidentských volbách. Ty se konají příští rok.

Šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová přichází oznámit, že...
Šéfka dolní komory parlamentu, demokratka Nancy Pelosiová oznamuje, že americká...

Hlasy po zahájení ústavních kroků vůči Trumpovi sílí mezi demokraty už několik měsíců. Pelosiová ale dosud zahájení tohoto procesu odmítala s tím, že by byl předem prohraný, protože v horní komoře parlamentu mají většinu Trumpovi republikáni. Podle analytiků by zamítnutí obžaloby v Senátu uškodilo demokratů. To v úterý zmínil i Trump, který označil proces impeachmentu za „pozitivní pro něj“. Uvedl, že demokraté v prezidentských volbách příští rok prohrají, pokud pokus o sesazení zahájí.

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej také zahájit zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna reprezentantů a poté se žalobou zabývá Senát, který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů.

Impeachment už demokraté dříve zvažovali v souvislosti s ruskými zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

O procesu impeachmentu

  • Co je impeachment a kdy vznikl?

Jedná se o označení užívané ve veřejném právu pro zvláštní státní žalobu podanou na poslance a vysoké státní úředníky ústavodárným shromážděním. Užívá se zejména v anglo-americkém ústavním právu.

Impeachment vznikl již ve 14. století, kdy se stal v Anglii prostředkem zahájení soudního řízení proti politickým osobnostem, a to zejména proti královským ministrům. Úloha impeachmentu jako politického nástroje začala opadat koncem 17. století.

Odvolání hlavy státu v demokratických zemích upravují příslušné ústavy. Kroky k odvolání se pak mohou v jednotlivých zemích lišit. V USA je impeachment praktikován zřídka, jeho nejčastějším terčem byli v minulosti federální soudci.

  • Kdy lze k impeachmentu přistoupit?

V případech, kdy jsou prezident, viceprezident nebo vyšší úředníci důvodně podezřelí ze zrady, úplatků nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů, nebo když zneužili moci a hrubě se provinili proti veřejnému blahu (politické provinění), mohou být obžalováni a vyšetřováni americkým Kongresem.

  • Jaký je postup v USA?

Proces impeachmentu obvykle začíná v právním výboru Sněmovny reprezentantů, ale může jej zahájit také zvláštní výbor. Seznam bodů obžaloby musí následně schválit prostou většinou Sněmovna (218 hlasů ze 435) a poté se žalobou zabývá Senát (horní komora amerického Kongresu, 100 členů), který v tomto případě plní funkci soudu. Řízení v Senátu vede předseda nejvyššího amerického soudu a pro odsouzení se musí vyslovit dvě třetiny přítomných senátorů.

Impeachment je procedura politická, nikoli justiční. Soudní instituce nemají ústavní právo ho jakkoli ovlivnit.

  • Byl již v USA prezident sesazen?

Ne. Dva prezidenti, Andrew Johnson a Bill Clinton byli souzeni v Senátu, který je osvobodil. Richard Nixon raději odstoupil sám.

  • Koho se impeachment týkal?

Poprvé čelil ústavní žalobě v roce 1868 Andrew Johnson, který se dostal do sporu mezi radikály z jihu a severu a byl obviněn z porušování zákonů.

V roce 1998 byl Bill Clinton obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti v sexuální aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Demokraté Johnson i Clinton impeachment nakonec "přežili" (Johnson o jeden hlas).

V případě republikána Richarda Nixona schválil právní výbor Sněmovny reprezentantů v roce 1974 ústavní žalobu kvůli skandálu Watergate. Nixon sám rezignoval ještě před tím, než o impeachmentu rozhodlo plénum Sněmovny reprezentantů; jeho vyhlídky na osvobození v Senátu byly mizivé.

  • O co jde v současné kauze s Trumpem?

Podle médií měl Trump v červencovém telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským na politika naléhat, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna někdejšího viceprezidenta Joea Bidena, favorita na demokratickou kandidaturu v prezidentských volbách 2020) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Odvolání Trumpa ale není příliš pravděpodobné vzhledem k převaze jeho republikánů v Senátu. Impeachment už demokraté dříve zvažovali v souvislosti s ruskými zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

ČTK
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.