Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněmovna schválila příspěvek pro tisíce lidí v nouzi, přehlasovala i Trumpovo veto na zákon o obranném rozpočtu

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: Reuters

Washington Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí schválila zvýšení jednorázového příspěvku, který dostane většina Američanů jako pomoc v koronavirové krizi. V souladu s přáním prezidenta Donalda Trumpa by se měla zvýšit částka z 600 na 2000 dolarů, informovala v úterý agentura AP. Ke zvýšení příspěvku by se měl nyní vyjádřit republikány ovládaný Senát.

Výplata jednorázového příspěvku je součástí stimulačního balíku na pomoc americké ekonomice zasažené pandemií covidu-19. Už dříve soubor opatření schválily obě komory parlamentu a po průtazích jej nakonec podepsal i Trump. Před podpisem přitom prezident žádal, aby byl příspěvek místo schválených 600 dolarů zvýšen na 2000 dolarů.

Demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů v pondělí požadavku republikánského prezidenta vyhověla a zvýšení o 1400 dolarů schválila. Podle agentury AP se ale čeká, že Senát, který kontrolují republikáni, nebude názor druhé komory Kongresu na zvýšení příspěvku sdílet.

Podle republikánských senátorů by opatření příliš zatížilo rozpočet. Náklady na na něj vyčíslili na 464 miliard dolarů (téměř deset bilionů Kč).

S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo přes 334 000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 19,2 milionu. Pandemie silně postihla také americké hospodářství.

Sněmovna schválila i zákon o obranném rozpočtu

Sněmovna reprezentantů přehlasovala veto prezidenta Donalda Trumpa a schválila zákon o obranném rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč). Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Nyní bude o předloze hlasovat Senát, který ovládají republikáni. Pokud i on zákon schválí, bude veto prezidenta Trumpa přehlasováno poprvé během jeho čtyřletého mandátu, upozornila agentura AP.

Pro schválení rozpočtového zákona se vyslovilo v demokraty ovládané komoře 322 kongresmanů, proti jich bylo jen 87. Proti vetu prezidenta Trumpa hlasovalo i 109 republikánů. Senátoři by měli o předloze rozhodovat ještě tento týden. K přehlasování prezidentského veta je třeba dvoutřetinová většina hlasů.

Návrh zákona předpokládá mimo jiné zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Kromě rozpočtu ale norma obsahuje i řadu dalších ustanovení, která přímo nesouvisí s financováním armády. Počítá například s rozšířením sankcí kvůli plynovodu Nord Stream 2. Podobný zákon přijímá Kongres každoročně od roku 1961, uvedla agentura Reuters.

Prezident Trump vetoval zákon minulý týden ve středu. Požadoval mimo jiné, aby zákonodárci do normy vložili nesouvisející omezení týkající se společností vlastnících sociální sítě, které jsou podle něj proti němu zaujaté. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

Současný šéf Bílého domu v minulosti vetoval osm zákonů. Jeho veta se ale dosud ani v jednom případě nepodařilo zvrátit, protože příznivci návrhů pro ně nedokázali získat potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu, aby zákon mohl projít i bez Trumpova podpisu.

V listopadových prezidentských volbách zvítězil demokrat Joe Biden. Jeho výhru nad Donaldem Trumpem v polovině prosince oficiálně potvrdil i sbor volitelů. Prezidentského úřadu se Biden ujme při slavnostní inauguraci 20. ledna příštího roku. Současný šéf Bílého domu Trump nadále odmítá uznat svou volební porážku.

S Blatným se nedalo pracovat, říká bývalý náměstek ministra Aleksi Šedo

Aleksi Šedo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na ministerstvu zdravotnictví v úterý skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. V rozhovoru pro MF DNES...

Test doručovacích služeb: Třetí místo pro Českou poštu, naopak zklamala PPL

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už žádné čekání s balíkem na poště. MF DNES vyzkoušela, že když máte štěstí, můžete pohodlně, levně a spolehlivě poslat...

Protesty v Nizozemsku se absolutně vymkly kontrole, popisuje zraněná Češka

Češka zraněná během nepokojů v Nizozemsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přísná koronavirová opatření stále platí v mnoha zemích světa. Nizozemsko přijalo nejpřísnější opatření od konce druhé...

P. Kratochvíl 14:37 29.12.2020
V. Kopta Už je jako kůl v plotě... 9:27 29.12.2020

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...