130 let

Vzpoura radikálů. Sněmovna USA poprvé po 100 letech nezvolila předsedu

Svět
  •   20:14aktualizováno  21:59
Americká Sněmovna reprezentantů poprvé po 100 letech nezvolila předsedu v prvním ani ve druhém kole volby. Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy čelí rebelii radikálního křídla strany. Sám chce o funkci dál bojovat, osud jeho kandidatury je však nejistý.

Poprvé za sto let nezískal jeden člověk potřebných 218 hlasů při prvním hlasování o předsedovi Sněmovny reprezentantů, uvádí list The New York Times. Devatenáct republikánů v obou volbách jmenovalo někoho jiného než McCarthyho, takže dostal jen 203 hlasů.

„Máme řadu členů, kteří se snaží bojovat za své osobní záležitosti, místo aby bojovali za svou zemi,“ zkritizoval McCarthy své odpůrce.

Volba nového předsedy je prvním bodem programu sněmovny, která se dva měsíce po volbách poprvé schází v novém složení stejně jako druhá kongresová komora – Senát. Dokud větší z obou komor neobsadí předsednický post, nemůže se věnovat dalším otázkám včetně vyslechnutí přísah nových členů.

Nejistá budoucnost

Výběr nového šéfa sněmovny navazuje na výsledek listopadových voleb, v nichž si republikáni vzali zpět většinu po zisku 222 mandátů proti 213 pro Demokratickou stranu. Pokud nedojde ke změně procedurálních pravidel, musí kandidát pro zvolení do předsednické funkce získat podporu většiny kongresmanů, kteří při volbě jmenují konkrétní osobu. Teoreticky takto může být zvolen i někdo, kdo není členem sněmovny, dosud se tak ale nikdy nestalo.

Nejvíce hlasů dostal lídr demokratické menšiny Hakeem Jeffries, za nímž se jeho straničtí kolegové sjednotili. Většina republikánských rebelů jmenovala Andyho Biggse, který patří mezi nejvěrnější stoupence republikánského exprezidenta Donalda Trumpa.

Hlavními oponenty McCarthyho z ultrakonzervativního křídla jsou Matt Gaetz a Andy Biggs, kteří patří mezi nejradikálnější příznivce amerického exprezidenta. Sám Trump a další jeho podporovatelé jako například kontroverzní kongresmanka Marjorie Taylorová Greenová přitom McCarthymu vyjádřili podporu.

Světová média o McCarthyho odpůrcích hovoří jako o „konzervativcích tvrdé linie“ nebo o „ostře pravicových“ republikánech. Napětí mezi většinou republikánského klubu a hrstkou radikálů bylo patrné i při úterní dopolední schůzi, na které McCarthy za zavřenými dveřmi promlouval ke stranickým kolegům. Podle médií kongresmanka Lauren Boebertová reagovala na jeho projev výrazem „bullshit“ (kecy), kongresman Dan Crenshaw zase ji a další rebely veřejně označil za „nepřátele“ a „narcisisty“.

Někteří republikánští politici se obávají, že vnitřní rozpory ve straně jim výrazně zkomplikují snahy o dobytí Bílého domu. „Dokud spolu budeme bojovat, nehledíme na hlavní cenu,“ uvedla předsedkyně republikánského národního výboru Ronna McDanielová, podle které přesně to si demokraté přejí.

Autoři: ČTK, jhr
  • Vybrali jsme pro Vás