3. února 2019 15:19, aktualizováno  19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněžení komplikuje dopravu v Evropě. Itálie hlásí záplavy, v Rakousku hrozí laviny

Sníh na silnici v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh na silnici v Německu. | foto: ČTK

ŘÍM/VÍDEŇ Itálie se v neděli potýká se následky vydatných srážek. Zatímco sever země odstraňuje následky sobotního hustého sněžení, jižněji způsobil déšť vzedmutí hladin řek a místní záplavy. V rakouských Alpách dál panuje velké nebezpečí lavin.

Silné sněžení způsobilo noční kalamitu i ve francouzském alpském regionu Savojsko, komplikace spojené s počasím hlásí například i německá spolková země Bavorsko či východní pobřeží Švédska.

Na Brennerské dálnici A22, která vede severoitalskou oblastí Jižní Tyrolsko k rakouské hranici a která byla v sobotu odpoledne kvůli hustému sněžení neprůjezdná v obou jízdních pruzích, je situace v neděli výrazně lepší než v sobotu. „Všechna auta musejí mít zimní vybavení,“ upozornili přesto hasiči z města Bolzana.

Podle serveru listu Die neue Südtiroler Tageszeitung způsobily totiž sobotní chaos na Brennerské dálnici především kamiony, které navzdory včasnému varování nedodržely pravidla jízdy v zimním počasí. „Mnoho kamionů nemělo zimní pneumatiky ani potřebné zimní vybavení,“ kritizovala v neděli v prohlášení společnost, která dálnici A22 spravuje. V sobotu na dálnici uvázly stovky lidí, kteří museli noc na neděli strávit v nouzových ubytovnám.

V okolí Boloně byly evakuovány tři stovky lidí

Agentura APA informovala, že situace v okolí Brennerského průsmyku už není zdaleka tak napjatá jako v sobotu, řidiči ale musejí nadále počítat s zácpami.

Zatímco Jižní Tyrolsko se ještě nyní potýká se sněhem, v okolí Boloně vydatné srážky způsobily záplavy. Severně od města se protrhla hráz na říčce Reno. Evakuovat kvůli tomu museli asi 300 lidí. „Mnoho domů je stále pod vodou,“ uvedla starostka zasažené obce Argelato Claudia Muzicová. Mnoho domácností je bez elektřiny. Lokální záplavy hlásí regiony Umbrie, Abruzzy a Kampánie.

Na mnoha místech západního a jižního Rakouska nadále platí čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Jedna lavina se v neděli utrhla v obci Bad Kleinkirchheim ve spolkové zemi Korutany a zasypala dva Rakušany. Žena se dokázala vyprostit sama a zavolat pomoc. Muže vyhrabali asi po 20 minutách záchranáři a převezli jej do nemocnice. V Korutanech vydatné srážky způsobily i lokální záplavy. Kvůli pádu laviny je nepřístupná také tyrolská obec Ginzling.

V neděli hustě sněžilo i na východě Německa, především ve spolkových zemích Bavorsko a Sasko, které sousedí s Českem. Organizátoři museli dokonce zrušit druhý závod Světového poháru lyžařů v hornobavorském Garmisch-Partenkirchenu.

Ve Francii napadlo až půl metru sněhu

Husté sněžení způsobilo noční kalamitu ve francouzském alpském regionu Savojsko. Místy napadlo až půl metru sněhu, což vedlo mimo jiné k přerušení provozu na dálnici A48, kde zůstala uvězněna stovka vozidel. Nepříjemný večer prožily také stovky belgických a nizozemských studentů, kterým v sobotu ve francouzských Alpách končil lyžařský zájezd. Kvůli výpadku autobusové dopravy strávili část noci venku a několik jich muselo být kvůli podchlazení hospitalizováno.

Už v sobotu odpoledne se v Savojsku u lyžařského centra Val Cenis sesunula rozsáhlá lavina a zasypala asi desetičlennou skupinu lyžařů. Jednoho z nich se nepodařilo zachránit, další dva utrpěli lehká zranění, informovala agentura AFP.

Problémy kvůli silnému sněžení hlásí také Švédsko, zasaženo je hlavně východní pobřeží. V okolí Stockholmu způsobil sníh problémy v hromadné dopravě. Při teplotách až minus 18 stupňů Celsia musely v hlavním městě a okolí některé domácnosti bez elektřiny přečkat celou noc na neděli.

Záplavy hrozí i na Slovensku

Na Slovensko naopak o víkendu proudil velmi teplý, ale i vlhký vzduch, uvedl Slovenský hydrometeorologický ústav. V této souvislosti upozornil, že v některých regionech, například v okrese Trenčín, Púchov, Povážská Bystrica či Nové Mesto nad Váhom, hrozí záplavy vyvolané tajícím sněhem či intenzivními srážkami.

V Česku husté sněžení zkomplikovalo dopravu na silnicích, železnici a v MHD, omezilo také provoz na pražském Letišti Václava Havla. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, situaci jim ale komplikoval vítr, neustávající sněžení či uvázlé kamiony. Kvůli poruchám na vedení se ocitlo bez elektřiny až 20 000 odběratelů společnosti ČEZ v Plzeňském a Středočeském kraji a na 13 000 zákazníků EON hlavně na jihu Čech. Dodávky se postupně obnovují.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz