11. ledna 2019 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sněžení v Bavorsku i Rakousku ustalo, situace je ale stále vážná

Husté sněžení v Bavorsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Husté sněžení v Bavorsku. | foto: Reuters

MNICHOV/VÍDEŃ Obyvatelé jižního Bavorska, Rakouska a také části východního Švýcarska si po týdnu mohou oddechnout od nepřetržitého hustého sněžení, což vítají záchranáři a technické složky pracující na zpřístupnění odříznutých míst. Večer ale podle meteorologů začne opět sněžit a s výjimkou krátkého víkendového oteplení, kdy bude možné počítat i s deštěm, bude sněžit do poloviny nadcházejícího týdne.

Mezitím stav přírodní katastrofy vyhlásil na jihu Bavorska čtvrtý zemský okres. „Úřady nyní koordinují nasazování záchranných a pohotovostních sil a mohou také o mimořádnou pomoc požádat například spolkovou armádu,“ řekl podle agentury DPA představitel okresu Bad Tölz-Wolfratshausen Josef Niedermaier. Tento okres se s vyhlášením krizového stavu přidal k okresům Miesbach, Berchtesgadener Land a Traunstein, které stav katastrofy zavedly již dříve.

Přívaly sněhu už několik dní komplikují dopravu. Podle DPA zatím není jasné, kdy se v jižním a východním Bavorsku plně obnoví železniční doprava, protože železničáři snahu o protažení některých zasypaných a zavátých tratí vzdali. O nic lepé to nevypadá ani na silnicích, jež vedle závějí blokují také popadané stromy, které tíhu sněhu nevydržely.

Řada řidičů strávila noc v koloně v oblasti Chiemského jezera na uzavřeném úseku dálnice A8, která spojuje Mnichov a Salcburk. Uzavírky trápí mimo jiné i Berchtesgaden u hranic s Rakouskem, odkud se nemohou dostat stovky lidí. Podobná je situace i v dalších jihobavorských, ale i rakouských regionech.

Okres Traunstein chce o pomoc požádat armádu, což Berchtesgaden a okres Miesbach již učinily. Vojáci odklízejí z přetížených střech sníh, což dělají i hasiči a pracovníci technických služeb.

Mnohé školy v jižním Bavorsku a Rakousku stejně jako v uplynulých dnech odřekly školní vyučování, neboť příjezdové cesty jsou nebezpečné. Učitelé nicméně ve školách jsou, aby mohli pečovat o děti, které přece jen dorazí.

Úřady varují obyvatele před vstupem do lesů, neboť stromy se pod tíhou sněhu mohou vyvrátit či zlomit. V horách nadále platí vysoké riziko lavin, situace se ale přece jen ve srovnání se čtvrtkem zlepšila.

Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu.
Rakousko a Bavorsko se potýká s přívaly sněhu.

V německých Alpách platí většinou třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Výjimkou jsou Berchtesgadenské Alpy, kde platí čtvrtý stupeň. V Rakousku, kde byl ve čtvrtek na řadě míst vyhlášen pátý stupeň, platí třetí a čtvrtý stupeň. Pětka je částečně v platnosti v Ybbstalských Alpách v Dolních Rakousích. Ve Švýcarsku zůstává nejvážnější riziko pádu lavin v Glarnských a Bernských Alpách ve střední a východní části země, nebezpečí zde ale bylo sníženo ze čtvrtého na třetí stupeň.

Laviny neohrožují jen lyžaře, ale také domy. Ve Švýcarsku v kantonu Appenzell Ausserrhoden se ve čtvrtek odpoledne utrhlo sněhové pole a masa sněhu zavalila i část hotelové restaurace. Zraněni byli tři lidé.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz