Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sníh a davová hysterie. KLDR pohřbívá vůdce

Svět

  7:10aktualizováno  13:21
PCHJONGJANG - Severokorejci se loučí s Kim Čong-ilem. Část z celkem dvoudenní ceremonie dnes odvysílala státní televize, která přinesla záběry rakve zesnulého vůdce projíždějící zasněženými ulicemi Pchjongjangu, kde se svým 'milovaným vůdcem' okázale loučily desetitisíce lidí.

Severokorejská armáda truchlí při pohřbu Kim Čong-ila foto: ČTK

Poté se ostatky vrátily zpět do mauzolea Kumsusan, kde bude nabalzamovaný Kim Čong-il vystaven.

Severokorejská státní televize nabízela záběry přihlížejících, kteří při průjezdu smuteční kolony srdceryvně plakali a okázale projevovali zármutek. Televize podle agentury AP oznámila, že země je nyní v "láskyplné péči" Kim Čong-una - nejmladšího syna zesnulého vůdce.

První část obřadu se konala v pchjongjangském mauzoleu Kumsusan, kde byla rakev s tělem Kim Čong-ila několik dní vystavena. Pak vyrazil smuteční průvod do bílých ulic Pchjongjangu, kde vytrvale sněží. V jeho čele a v blízkosti černého smutečního vozu vezoucího ostatky jeho otce kráčel Kim Čong-un v tmavém kabátě, s hlavou mírně skloněnou proti sněhu a zvedal pravou ruku na pozdrav.

Kim Čong-il

Kim Čong-il vládl jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Podle státních médií zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až dva dny poté. Příčinou úmrtí byl podle něj silný infarkt v důsledku přepracování a velké psychické zátěže. Během uplynulých 11 dní od oznámení smrti se před podobiznami zesnulého vůdce v mrazivém počasí klaněly a plakaly statisíce lidí.

Za ním se do průvodu zařadil jeho vlivný strýc Čang Song-tchek, švagr Kim Čong-ila a muž, považovaný za šedou eminenci, jež bude hrát významnou roli při pomoci Kim Čong-unovi chopit se moci. V ulicích Pchjongjangu se shromáždily desetitisíce truchlících lidí, mnohde vojáci se sklopenými hlavami a smeknutými čapkami.

Další záběry lidí truchlících před rakví s ostatky Kim Čong-ila a vzdávajících poctu zesnulému vůdci zveřejnila KLDR i před začátkem pohřbu. Záznam zachycuje vojáky v uniformách a Severokorejce v černých oděvech nebo tradičním oblečení, jak v mauzoleu Kumsusan pláčou před rakví s vůdcovými ostatky. Katafalk je na záběrech zakryt rudými begóniemi pojmenovanými podle zesnulého vůdce "kimčongilie". Armádní orchestr v televizi vyhrával revoluční písně.

Severokorejská armáda před mauzoleem Kumsusan

Limuzína s portrétem bývalého vůdce KLDR Kim Čong-ila

Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat ve čtvrtek. Podle státní agentury KCNA bude jejich součástí smuteční obřad v poledne místního času, dělová salva nebo tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě naopak uctí památku vůdce troubením a houkáním sirén. Okázalý pohřeb má být podle agentury Reuters ukázkou vojenské síly a zřejmě bude připomínat pohřeb Kim Čong-ilova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena, který jako první z rodiny stanul u moci.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho vnuk Kim Čong-un bude podle všeho třetím členem rodiny, kdo stane v čele země. Ta se podle agentury Reuters může zdát silná, nicméně neprosperuje. KLDR, kterou podporuje sousední Čína, se chce zařadit mezi jaderné mocnosti a letos provedla dva jaderné testy. Podle OSN ale Severokorejci umírají o tři a půl roku dříve než v dobách Kim Ir-sena.

Lidé pláčí nad smrtí 'milovaného vůdce'.
V Pchjongjangu za hustého sněžení projíždí kolona s rakví Kim Čong-ila.

Lidé pláčou nad smrtí 'milovaného vůdce'. Kolona s rakví projíždí Pchjongjangem.

Asi sedmadvacetiletý Kim Čong-un, kterého již nyní státní sdělovací prostředky označují za "velkého následníka", v úterý podle státních médií znovu vzdal poctu zesnulému otci. Šlo o jeho pátou návštěvu v pchjongjangském mauzoleu.

Nad smrtí vůdce truchlí i příroda

 Radio Pyongyang monitorované v Soulu oznámilo, že holubici podobný bílý pták oprášil sníh ze sochy zesnulého "drahého vůdce". Tento příběh podle rádia "zlomil srdce mnoha lidí", kteří se o něm doslechli.

Severokorejská propaganda vybudovala kolem osoby Kim Čong-ila rozsáhlý kult a stejně jako v případě jeho otce, zakladatele KLDR i vládní dynastie Kim Ir-sena, mu přiřkla schopnosti téměř nadpřirozené. Od smrti Kim Čong-ila už se objevily například zprávy o sovách, které vlétly okny dovnitř a připojili se k truchlícím, či o jeřábovi - tradičním korejském symbolu dlouhověkosti - který usedl na větev u sochy Kim Ir-sena a sklopil hlavu v zármutku.

Autoři: ,