Lidovky.cz: Fotografie zachycují ozbrojené muže oděné do uniforem s insigniemi ruských speciálních jednotek. Stejné tváře podle nich operují hned v několika vzbouřených východoukrajinských městech. A nejen to – mají to být bojovníci, kteří Moskvě posloužili již při invazi do Gruzie v roce 2008. Tolik interpretace ukrajinských úřadů, jež tuto dokumentaci Spojeným státům předaly. Jak ji čtete vy?
Musím se přiznat, že vzhledem k možnostem dnešní fotografie jsem při materiálech tohoto druhu vždy velmi opatrný. Na druhou stranu je docela dobře možné, že ty snímky jsou autentické. Ony v podstatě nejsou ničím překvapivým – to samé jsme mohli sledovat například v čečenské válce nebo během konfliktu na území bývalé Jugoslávie. Nehledě na to, že s podobnými fotografickými důkazy přišly před pár týdny ruské sdělovací prostředky, jež naopak ukazovaly dobrodruha, který prokazatelně bojoval také v Čečně. Koneckonců, i nedávno zastřelený Oleksandr Muzyčko alias Saška Bilyj, údajný hrdina Majdanu, působil v letech 1994-95 v Čečensku, kde měl mučit ruské vojáky (o smrti radikála Muzyčka čtěte více ZDE). Zkrátka a dobře – ať už vidíme na těch fotografiích cokoli, musíme být nesmírně obezřetní, protože je to důkaz, který lze snadno podvrhnout.
Ukraine claims many photos prove Russian special forces locate in eastern Ukraine. http://t.co/W1BwARgGfX pic.twitter.com/GH5hmt1cem
— Klaus von Grewendorp (@Grewendorp) April 21, 2014
Lidovky.cz: Dokazují tedy ty snímky vůbec něco?
Dokazují v prvé řadě to, že v souvislosti s ukrajinskou krizí zuří propagandistická válka. Jsem přesvědčen, že v následujících týdnech a měsících takovýchto takzvaných důkazů uvidíme ještě plno. Ostatně, fotografie podobného charakteru jsem dostal i od českých příznivců prezidenta Putina, popřípadě proruských separatistů na východě Ukrajiny: zobrazovaly podřezané lidi. Jenže takové snímky pořídíte skutečně velmi snadno. A jak doložíte, že jsou autentické?
ČTĚTE TAKÉ: |
Lidovky.cz: Ukrajinská rozvědka však hlásí, že na východě země zadržela vícero ruských agentů. Zpráva z podobného ranku?
V tomto případě nepochybuji o tom, že na východě Ukrajiny působí jak ruští zpravodajští důstojníci, tak příslušníci zvláštních komand. Prezident Putin dlouho tvrdil, že ti takzvaní „zelení mužíčkové“ (termín, který se v sobě krymské krize vžil pro tamní ozbrojence v neoznačených uniformách, pozn. red.) na Krymu jsou jednotky domobrany, že ony bezvadné maskovací uniformy a ruské pěchotní zbraně představují náhodnou shodu. 17. dubna ve své každoroční televizní debatě s občany konečně přiznal, že se jednalo o příslušníky ruských speciálních jednotek. Kreml dokonce koncem minulého týdne oznámil, že těmto vojákům udělí vyznamenání. O víkendu ruská strana také připustila, že oněch 40 000 mužů nejsou na hranici s Ukrajinou na zvláštním vojenském cvičení, ale v souvislosti s ukrajinskou krizí. A tím se vracím k tomu televiznímu vystoupení ze 17. dubna: ačkoli v něm prezident Putin nazval tvrzení o ruských jednotkách na Ukrajině „nesmyslem“, za pár týdnů či měsíců Moskva bezpochyby přizná opak.
US State Department releases photos of Russian Special Forces inside Ukraine. #Ukraine #Russia http://t.co/zuF1LMLe1v pic.twitter.com/0408wgwwyj
— Rod Haberer (@RodHabererFOX10) April 21, 2014
Lidovky.cz: „Povolal jsem své přátele, bývalé vojáky, a přišli nám na pomoc – nejen z Ruska, ale také z Běloruska, Kazachstánu, Moldavska,“ řekl podle CNN říká o ozbrojencích ve Slavjansku samozvaný starosta města – a rovněž bývalý voják – Vjačeslav Ponomarjov. Přítomnost aktivních ruských jednotek ve městě popírá, v neděli však žádal Moskvu o vojenskou pomoc, podobně jako další separatističtí vůdci...
Na té výzvě jsou nejznepokojivější výroky, které ji následovaly. Tedy především glosa ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který řekl, že Rusko se po Ponomarjovově výzvě ocitá ve velmi těžké situaci. Rád bych tu připomněl ještě jeden Putinův výrok z onoho 17. dubna. Ruský prezident prohlásil, že si nepřeje, aby ruská armáda musela na východě Ukrajiny zasahovat. Když tyto dva výroky zkombinujeme, umím si představit, že si oba pánové připravují jisté předpolí pro, byť třeba omezený, zásah na ukrajinském území. Ačkoli bych byl rád, kdyby se to nestalo, dnes už by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby tam ruské jednotky vstoupily. A tentokrát zcela otevřeně.