3. května 2010 17:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sniperský rekord: voják zneškodnil dva Talibance na 2,5 kilometru

Sniper s puškou  L115A3 Long Range Rifle | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sniper s puškou L115A3 Long Range Rifle | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Nový rekord vytvořil britský armádní odstřelovač Craig Harrison. Voják zachránil život svému veliteli, když na vzdálenost dva a půl kilometru zneškodnil dva kulometčíky z afghánského radikálního hnutí Taliban.

Harrison střílel ze vzdálenosti 2 475 metrů. Kulkám po vypálení trvalo tři vteřiny, než zasáhly cíl. Rychlost střel přitom třikrát přesáhla rychlost zvuku, píše web news.sky.com

35letý voják překonal dosavadní rekord svého kanadského kolegy, který v roce 2002 na vzdálenost 2 430 metrů zneškodnil střelce Al Kajdy.

Tichý zabiják
"Prvního kulometčíka jsem zasáhl do břicha. Zůstal ležet na zemi a nehýbal se. Druhý popadl zbraň a stihl se jen otočit, když ho zasáhla má další střela. Oba byli na místě mrtví," popisuje Harrison. Seržant chránil svého velitele, jehož vozidlo se dostalo loni v listopadu v provincii Hílmand pod palbu ozbrojenců. Po ruce měl velice účinnou pušku L115A3 Long Range Rifle, které britští vojáci přezdívají "tichý zabiják". 

Pozoruhodné na celém případu je rovněž to, že sám seržant několik týdnů před událostí jen o vlásek unikl jisté smrti. Harrisonovu helmu zasáhla střela vypálená talibanským povstalcem. Proklouzla ochranným štítem a těsně minula jeho hlavu.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz