Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Snowden chce být studentským rektorem. Kandiduje na univerzitě v Glasgow

Svět

  12:06
LONDÝN - Studenti na univerzitě v Glasgowě začnou v pondělí hlasovat o svém zástupci ve vedení školy. Kandidátem jedné skupiny studentů je bývalý spolupracovník americké špionážní Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden.

Edward Snowden foto: ČTK

  • Snowden žije nyní v Rusku, kde dostal po zveřejnění tajných materiálů o rozsáhlém a plošném odposlouchávání Američanů, cizinců i zahraničních státníků, dočasný azyl.
  • Spojené státy Snowdenovi zrušily pas, vydaly na něj zatykač a žádají o jeho vydání.

Na takzvaného studentského rektora ho navrhla skupina studentů, která mu tak chtěla vyjádřit "vděčnost ... za to, že projevil odvahu a podstoupil riziko, když odhalil zločinné jednání a korupci zpravodajských služeb".

Snowden přijal kandidaturu prostřednictvím svého právníka. Na funkci na jedné z nejstarších britských univerzit kromě něj byli navrženi další tři kandidáti - bývalý skotský dráhový cyklista Graeme Obree, skotský spisovatel Alan Bissett a skotský episkopální duchovní Kelvin Holdsworth. Vedení univerzity potvrdilo, že všichni se svou kandidaturou souhlasili.

Snowden jako osobnost roku 2013

Zástupce studentů je volen na tři roky. Jeho hlavní funkcí je reprezentovat zájmy studentů - účastní se například zasedání vedení školy, které rozhoduje o rozdělování financí. Spolupracuje se studentskou radou a předkládá vedení školy problémy studentů. Funkci zastává obvykle veřejně činná osobnost. Nyní to je bývalý šéf britských liberálních demokratů Charles Kennedy.

Hongkongská demonstrace za svobodu slova.

V Hongkongu lidé demonstrovali za svobodu slova a ochranu Snowdena

I když má zástupce studentů prakticky hájit jejich zájmy, i v minulosti byli do funkce zvoleni lidé, kteří nemohli přijet do Glasgowa - například Winnie Mandelová nebo Izraelec Mordechaj Vanunu, který byl 18 let vězněn za to, že v roce 1986 odhalil izraelská jaderná tajemství britskému listu The Sunday Times.

Snowden byl zvolen osobností roku 2013 listu The Guardian, když pro něj hlasovalo čtyřikrát tolik lidí než pro druhého v pořadí.

Hlasování o zástupci studentů na univerzitě v Glasgow skončí v úterý odpoledne.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!